ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΚΑΚΙΟΥ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΥ

Στο Γυμνάσιο Πλατυκάμπου και στο πλαίσιο της υλοποίησης προγραμμάτων συμπερίληψης, πραγματοποιήθηκε Τουρνουά Σκακιού στον χώρο της Βιβλιοθήκης του σχολείου, από 7 έως 23 Φεβρουαρίου 2023.

Στόχος ήταν να δοθεί η ευκαιρία στους μαθητές και στις μαθήτριες να καλλιεργήσουν και να αναδείξουν τις ιδιαίτερες δεξιότητές τους, μέσα από ένα πνευματικό παιχνίδι – άθλημα, γνωστό και καταξιωμένο για την ευεργετική επίδραση που ασκεί στον άνθρωπο και ιδιαίτερα στα παιδιά, καθώς προάγει την κριτική-δημιουργική σκέψη και τη φαντασία και συμβάλλει στην ανάπτυξη της συνεργατικότητας και της κοινωνικοποίησής τους.

Συμμετείχαν 22 μαθητές και μαθήτριες, με την επίβλεψη των υπεύθυνων καθηγητών, κας Τσόλκα Ιωάννας (υπεύθυνης Βιβλιοθήκης) και κας Νούλα Γεωργίας, την υποστήριξη του διευθυντή του Γυμνασίου και τη συμπαράσταση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Κατά τη διάρκεια των αγώνων, οι συμμετέχοντες επέδειξαν εξαιρετικό ήθος, σοβαρότητα και προσήλωση στον στόχο τους. Τα μικροπροβλήματα που προέκυψαν ξεπεράστηκαν μέσα στο πνεύμα της ευγενούς άμιλλας, της κατανόησης και της φιλικής διάθεσης μεταξύ των παιδιών.

Την Παρασκευή 24/2 έγινε η απονομή των Βραβείων στους δύο μαθητές που αγωνίστηκαν στον Τελικό και κατέκτησαν την 1η και 2η θέση στο Τουρνουά.

Το 1ο Βραβείο στον μαθητή Φώτη Γκαλίτσιο της Γ΄ τάξης απένειμε εκ μέρους του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων ο αντιπρόεδρος κος Ι. Πλασταράς.

Το 2ο Βραβείο στον μαθητή Μάριο Τσούπρα της Α΄ τάξης  απένειμε εκ μέρους του σχολείου ο Διευθυντής του Γυμνασίου κος Θ. Νταφούλης.

Σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν αξίζουν θερμά συγχαρητήρια!!!