Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου στο Λουξεμβούργο και στις Βρυξέλλες

Μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου από 14 μέχρι 20 Απριλίου βρέθηκαν στο Λουξεμβούργο και στις Βρυξέλλες στο πλαίσιο ενός προγράμματος Erasmus+ KA122 με τίτλο «Green skills 4 sustainability» και θέμα την καλλιέργεια δεξιοτήτων για την προστασία του περιβάλλοντος και την βιωσιμότητα. Η ομάδα του σχολείου φιλοξενήθηκε από το Ευρωπαϊκό σχολείο ΙΙ του Λουξεμβούργου, το οποίο και επισκεφθήκαμε.

Αρχικά η ομάδα βρέθηκε σε ένα περιβαλλοντικό κέντρο, κοντά στο Ευρωπαϊκό σχολείο, και εκεί οι μαθητές υλοποίησαν δραστηριότητες στην φύση σχετικές με το νερό και το δάσος έχοντας σαν οδηγό και εκπαιδευτή μία βιολόγο. Περπατήσαμε πάνω από 10 χιλ. σε μια κοιλάδα, μάθαμε για το νερό και τι είναι αυτό που καθορίζει και βελτιώνει την ποιότητά του, ανακαλύψαμε πηγές στο βουνό, κάναμε πικνίκ δίπλα σε λιμνούλες, ψαρέψαμε και διαπιστώσαμε πόσο μεγάλη βιοποικιλότητα υπάρχει σε ένα υδάτινο οικοσύστημα και πόσο σημαντική είναι η διατήρησή της για την αειφορία και την βιωσιμότητα.

Τις δύο επόμενες μέρες πήγαμε στην πόλη του Λουξεμβούργου και φιλοξενηθήκαμε στο Ευρωπαϊκό Σχολείο ΙΙ. Η επίσκεψή μας εκεί ήταν μια έκπληξη και ήταν όλα πολύ μεγάλα, το κτίριο, ο αριθμός των μαθητών (1500), οι πολλές εθνικότητες των μαθητών, οι πολλές γλώσσες που μιλούσαν μαθητές και καθηγητές, η υποδομή, τα γυμναστήρια (πισίνες, τοίχοι αναρρίχησης), πολλαπλά εργαστήρια, βιβλιοθήκες… Παρακολουθήσαμε και μαθήματα και συμμετείχαμε σε εργαστήρια!

Ευχαριστούμε την διεύθυνση του σχολείου που μας δέχτηκε αλλά ιδιαίτερα την κα Σοφία Καστανίδου και τον κο Κωνσταντίνο Αραμπατζή, καθηγητές του σχολείου που βοήθησαν πολύ στην επικοινωνία των δύο σχολείων, ώστε να επιτευχθεί αυτή η επίσκεψη.

Τις δύο τελευταίες μέρες βρεθήκαμε στις Βρυξέλλες, όπου επισκεφθήκαμε το Ευρωκοινοβούλιο, ξεναγηθήκαμε στους χώρους του, ενημερωθήκαμε για τον ρόλο των θεσμικών οργάνων στην λήψη αποφάσεων αλλά και το έργο των ευρωβουλευτών  οι οποίοι υπογραμμίζουν τη σημασία της προστασίας, διατήρησης και αποκατάστασης της βιοποικιλότητας και ζητούν σημαντική μείωση των κλιματικών επιπτώσεων από τις εκπομπές των αερίων ρύπων.

Στο Λουξεμβούργο και στις Βρυξέλλες περιηγηθήκαμε στην πόλη, θαυμάσαμε σημαντικά μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς όπως η επιβλητική Grand Place αλλά και το Atomium.

Πλούσιες ήταν οι εντυπώσεις αλλά και οι γνώσεις που αποκόμισαν οι µμαθητές από αυτό το ταξίδι, καθώς είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν µε Ευρωπαίους συμμαθητές τους και καθηγητές, να γνωρίσουν ένα ευρωπαϊκό σχολείο, να ενημερωθούν για θέματα που αφορούν στην Ευρωπαϊκή Ένωση, να επισκεφτούν το Ευρωκοινοβούλιο και να συνειδητοποιήσουν κοινά στοιχεία των ευρωπαϊκών πολιτισμών. Η εμπειρία που προσέφερε αυτό το ταξίδι στους μαθητές μας άνοιξε νέους ορίζοντες, καθώς έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να αποκομίσουν γνώσεις και εμπειρίες, αλλά και να γνωρίσουν από κοντά μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις και νέους πολιτισμούς.

Οι οκτώ μαθητές που συμμετείχαν στην κινητικότητα συνοδεύτηκαν από τον Διευθυντή κ. Θεόδωρο Νταφούλη, την Υποδιευθύντρια κ. Νίκη Καμάρα και την Φιλόλογο κ. Βασιλική Γώγου.

{gallery}school/erasmus/green_skills/lux_brus{/gallery}