Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου σε Πρόγραμμα Erasmus+ KA1

Στο  πλαίσιο  του  Ευρωπαϊκού  Εκπαιδευτικού   Προγράμματος  Erasmus+ KA1 με τίτλο School against consequences of the pandemic, για  τα  σχολικά έτη 2022-2024, το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου οργάνωσε τέσσερεις (4) ροές κινητικότητας εκπαιδευτικών στο Βερολίνο της Γερμανίας και στην Βαρκελώνη της Ισπανίας, διάρκειας  μιας   εβδομάδας   η   κάθε ροή,  για   την   επιμόρφωση   των  εκπαιδευτικών του.  Στόχος  της   επιμόρφωσης   είναι  η  υποστήριξη  και  ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών  και  των  μαθητών  από  τις  συνέπειες  της   πανδημίας  COVID-19,  την   βελτίωση  των  σχέσεων  καθηγητών  και  μαθητών  και  τη   διαφοροποιημένη  διδασκαλία  και  αξιολόγηση.

Η 1η ροή πραγματοποιήθηκε στο Βερολίνο της Γερμανίας από τις 18 έως τις 25 Ιουνίου 2023. Συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί Βασιλική  Γώγου,  Μαριάννα  Γεωργιάδη και Ηλίας Λούκας. Τίτλος του σεμιναρίου ήταν “Teach with a Twist! Motivate your students with creative teaching strategies” – «Διδάξτε με ένα διαφορετικό τρόπο! Παρακινήστε  τους  μαθητές σας με δημιουργικές στρατηγικές διδασκαλίας»

Η  2η  ροή  πραγματοποιήθηκε  στην  Βαρκελώνη της Ισπανίας  από τις 25 Ιουνίου 2023  έως  τις  02  Ιουλίου  2023. Συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί Θεόδωρος Νταφούλης – Διευθυντής,  Μαρία  Κοθρά   και  Παναγιώτης  Βογιατζής. Τίτλος του σεμιναρίου ήταν A Satisfying School  Experience: Strategies  and  Skills  for Teachers" – «Μια ικανοποιητική  σχολική  εμπειρία:  Στρατηγικές  και  δεξιότητες για εκπαιδευτικούς»

Η 3η ροή  πραγματοποιήθηκε στην  Βαρκελώνη της Ισπανίας από τις 25 Ιουνίου 2023 έως τις 02  Ιουλίου 2023. Συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί Αικατερίνη Σταυροθεοδώρου  και  Ιωάννα  Χιώτογλου. Τίτλος του  σεμιναρίου  ήταν Life  Coaching  for  Teachers: Happy Teachers  for  Better  Students” – “Οδηγίες  ζωής  για  εκπαιδευτικούς:  Ευτυχισμένοι Καθηγητές για καλύτερους μαθητές»

Η 4η ροή πραγματοποιήθηκε  στο Βερολίνο της Γερμανίας από τις 04 έως τις 11 Φεβρουαρίου 2024. Συμμετείχαν  οι  εκπαιδευτικοί Αντωνία Παπαγιαννοπούλου και Δανάη Τσάντου. Τίτλος του σεμιναρίου ήταν Quick and Fun Formative Assessment Techniques” – «Γρήγορες  και  διασκεδαστικές  τεχνικές  διαμορφωτικής  αξιολόγησης»

Τα  σεμινάρια  διοργανώθηκαν   από   τον  εκπαιδευτικό  οργανισμό “Europass Teacher Academy”. Μέσα  από αυτές  τις  επιμορφώσεις  δόθηκε  η  δυνατότητα στους  εκπαιδευτικούς  να   μάθουν  να   χρησιμοποιούν  νέες  τεχνικές  διδασκαλίας, ψηφιακά εργαλεία, ηλεκτρονικές πλατφόρμες και εφαρμογές (apps) ώστε να μπορέσουν να  τονώσουν το  ενδιαφέρον των μαθητών, να καλλιεργήσουν τη συνεργατική  μάθηση  αλλά και  να  δημιουργήσουν  ένα  πιο  σύγχρονο, ευχάριστο και  ελκυστικό  επαγγελματικό - παιδαγωγικό   περιβάλλον  στο  σχολείο.

Μετά από κάθε ροή οι επιμορφωμένοι εκπαιδευτικοί παρουσίασαν τα αποτελέσματα  της  κινητικότητάς τους   και  έκαναν  διάχυση  των  γνώσεών  τους  στους καθηγητές του σχολείου σε μία δίωρη παρουσίαση με τρόπο βιωματικό, εφαρμόζοντας τεχνικές και εργαλεία  που έμαθαν κατά τη διάρκεια της επιμόρφωσής  τους  στο  εξωτερικό.  Με  ανανεωμένη  πληροφόρηση  λοιπόν  αναμένεται  η  εφαρμογή    στην  πράξη   των   νέων  τεχνικών   διδασκαλίας  και  αξιολόγησης  προς  όφελος  των  μαθητών, -τριών   και  της  εκπαιδευτικής  διαδικασίας   γενικότερα.