1ο Βραβείο Τραγουδιού για το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου

Το  European School  Radio  διοργάνωσε  και  φέτος  τον  πανελλήνιο   μαθητικό  μουσικό   και   ραδιοφωνικό  διαγωνισμό   «Κάντο  ν’ ακουστεί  2023». Στο  διαγωνισμό   αυτό  φέτος  το   θέμα  ήταν :  «Η  νέα  γενιά  για  την Ειρήνη»  και   συμμετείχαν  σχολεία  τόσο   από  την Ελλάδα  όσο  και  από   την  Κύπρο, την  Ομογένεια  αλλά  και  από   άλλες   χώρες   της  Ευρώπης.

Το   Γυμνάσιο  Πλατυκάμπου συνεχίζοντας την παράδοση συμμετοχής σε αυτό τον διαγωνισμό,  σε  συνεργασία  με  το  Λύκειο  Πλατυκάμπου,  διαγωνίστηκαν  στην  κατηγορία  των  τραγουδιών. Οι  μαθητές,-τριες :  Μπουγανοσοπούλου  Ζωή ( σύνθεση – φωνητικά ),   Μπαλαμπάνος  Θάνος  (στίχοι – φωνητικά ),  Αποστολίδη  Βασιλική (φωνητικά),  Σουϊκλιώτη  Μαρία  (φωνητικά),  Πιτσιάβα  Μαρίνα  (φωνητικά),  Ξυδάκη  Λίνα  (φωνητικά),  λειτουργώντας  ως  ομάδα,  έγραψαν  στίχους,  τους  μελοποίησαν   και   τους  τραγούδησαν  με  ταλέντο  και  ευαισθησία. Το τραγούδι  με τίτλο «Holding on to hope”  κέρδισε  το  1ο  βραβείο.  Η τελετή βράβευσης πραγματοποιήθηκε  στο Δημοτικό  Θέατρο Ζακύνθου στις 29 Απριλίου 2023,  στο  πλαίσιο του 1ου Φεστιβάλ European School Radio.  Εκτός  από   το   καταφανές   ταλέντο   των  παιδιών   που  συμμετείχαν,  εμπνευστής  και  αρωγός   όλης   αυτής   της  προσπάθειας  ήταν   η   καθηγήτρια  μουσικής  του  σχολείου   κ.  Παρασίδου  Έλσα.

Οι  διευθύνσεις   των  σχολείων , οι  Σύλλογοι  των  καθηγητών   και  οι  Σύλλογοι  γονέων   και   κηδεμόνων  του   Γυμνασίου  και  του  Λυκείου  Πλατυκάμπου    συγχαίρουν    όλους   τους  συντελεστές  αυτής  της  προσπάθειας  (μαθητές,  -τριες   και  καθηγήτρια)  και  εύχονται    καλή  πρόοδο   και  κάθε  επιτυχία  στη  συνέχιση  των  δημιουργικών  προσπαθειών  τους  που  είμαστε  σίγουροι  ότι  θ’  ακολουθήσουν,  γιατί  πράγματι  διαθέτουν  ξεχωριστό   ταλέντο  και  μεράκι!

Το  τραγούδι  μπορείτε  να  το ακούσετε  στο  κανάλι  μας  στο  Youtube:  https://youtu.be/wYtxoVSbMzM

Διάκριση της μαθήτριας Μαριάνθης Κανιούρα

Το έργο "Τα μάτια της", της μαθήτριας Μαριάνθης Κανιούρα της Β τάξης,  πήρε διάκριση στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής για μαθητές Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, για το σχ. έτος 2018-19,  στην κατηγορία ποίημα. Ο Διευθυντής και  σύλλογος καθηγητών του Γυμνασίου, εύχονται  συγχαρητήρια στην Μαριάνθη και πάντα επιτυχίες.

Διάκριση σε διαγωνισμό ψηφιακής αφήγησης

Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου συμμετείχε σε διαγωνισμό δημιουργίας εκπαιδευτικού βίντεο  με θέμα "Σερφάρω δημιουργικά - Σέβομαι τη διαφορετκότητα" που διοργάνωσε ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής με έδρα τη Λάρισα και το ΚΕ.ΠΛη. ΝΕ.Τ. Λάρισας, σε συνεργασία με την Επιστημονική  Ένωση για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (Ε.Ε.Π.Ε.Κ.). Στο Διαγωνισμό το σχολείο μας κατέλαβε την πρώτη θέση με το βίντεο που μπορείτε να δείτε εδώ.

Διακριθέντες Αθλητές - Μαθητές κατά το Σχ. Έτος 2015-16-17

ΓΥΜΝΑΣΙΟ    ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΥ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΑΘΛΗΜΑ ΘΕΣΗ
ΧΑΤΖΗΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΣΟΦΙΑ ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 1η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΣΤΟΥΚΟΓΙΩΡΓΟΥ ΜΑΡΙΑ ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 2η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΜΟΥΤΣΟ ΑΝΤΖΕΛΑ ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 2η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΚΟΥΤΣΑΥΤΟΥΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 3η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗ ΜΑΡΙΑ ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 3η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗ  ΓΕΩΡΓΙΑ ΡΥΘΜΙΚΗ  ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 1Η  ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΧΑΤΖΗΤΣΟΠΑΝΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΡΥΘΜΙΚΗ (ΣΤΕΦΑΝΙ & ΣΧΟΙΝΑΚΙ) 1η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΛΙΑΚΟΥΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΙΚΗ ΠΑΛΗ 3η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΚΡΕΜΜΥΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΙΚΗ ΠΑΛΗ 3η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΔΑΛΛΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΙΚΗ ΠΑΛΗ 1η  ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΖΑΧΑΡΟΥΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΧΟΡΟΣ ΛΑΤΙΝ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥΣ 1η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ 2η ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΗ
ΝΙΚΟΛΟΥΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ 1η  ΚΑΙ 2η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΚΑΤΣΙΦΛΑ ΜΕΛΙΝΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ 1η ΚΑΙ 2η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ

ΛΥΚΕΙΟ  ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΥ

ΜΠΑΖΟΥΛΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 1η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ

Επίσης  διακρίθηκαν  περνώντας  στη  δεύτερη  φάση  του  διαγωνισμού  μαθηματικών «ΘΑΛΗΣ» οι  μαθήτριες : ΓΚΑΣΔΡΟΓΚΑ   ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ  της  Γ’ τάξης  και  ΤΖΙΑΤΖΙΟΥΛΗ  ΜΑΝΙΑ  της  Β’  τάξης.

Ιδιαίτερα συγχαρητήρια αξίζουν στην μαθήτρια της Γ’ τάξης ΓΚΑΣΔΡΟΓΚΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ η οποία προκρίθηκε στην τελική φάση του διαγωνισμού μαθηματικών «ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ».

Ο  ΣΥΛΛΟΓΟΣ  ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ   ΣΥΓΧΑΙΡΕΙ  ΟΛΟΥΣ  ΤΟΥΣ  ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ  ΜΑΘΗΤΕΣ,-ΤΡΙΕΣ  ΚΑΙ  ΤΟΥΣ/ΤΙΣ   ΕΥΧΕΤΑΙ   ΠΑΝΤΑ ΝΑ  ΕΧΟΥΝ  ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ  ΣΤΗ  ΖΩΗ  ΤΟΥΣ !

Διακρίσεις μαθητών Σχολικού Έτους 2015 - 2016 συνέχεια ...

Ο  Σύλλογος  διδασκόντων  του  Γυμνασίου  Πλατυκάμπου,  στηρίζοντας    τους  μαθητές, -τριες   του  σχολείου  και  στις  εξωσχολικές   χρήσιμες   και  εποικοδομητικές  δραστηριότητές  τους  συγχαίρει   τους   παρακάτω  μαθητές, -τριες  για  τις  διακρίσεις  τους   κατά  το  σχολικό  έτος  2015-2016:

• Γκασδρόγκα  Αλεξάνδρα  και   Κολώκα  Μαρίνα   της  Β’  τάξης   για  τη  διάκρισή  τους  στο  διαγωνισμό  μαθηματικών   «ΘΑΛΗΣ».
  •           Κρεμμύδα  Κωνσταντίνο  της  Β’  τάξης   που  πήρε  2η   πανελλήνια  θέση  στην  Ελληνορωμαϊκή  πάλη.
  • -        Αρότσιο  Αλέξανδρο,  Δάλλα  Αναστάσιο της Β’  τάξης  και  Λιακούλη  Δημήτριο  της   Α’  τάξης  που  διακρίθηκαν   σε  πανελλήνιους  αγώνες  Ελληνορωμαϊκής  πάλης.
  • -         Χατζητσοπάνη  Παναγιώτα  της  Α’  τάξης  που  πήρε  2  πρώτες  πανελλήνιες  νίκες  στη  ρυθμική  γυμναστική  κορασίδων,  σε  αγώνες  μαζικού  αθλητισμού.

Πολλές  ευχές  για  υγεία  και  καλή  πρόοδο.