Διάκριση σε διαγωνισμό ψηφιακής αφήγησης

Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου συμμετείχε σε διαγωνισμό δημιουργίας εκπαιδευτικού βίντεο  με θέμα "Σερφάρω δημιουργικά - Σέβομαι τη διαφορετκότητα" που διοργάνωσε ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής με έδρα τη Λάρισα και το ΚΕ.ΠΛη. ΝΕ.Τ. Λάρισας, σε συνεργασία με την Επιστημονική  Ένωση για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (Ε.Ε.Π.Ε.Κ.). Στο Διαγωνισμό το σχολείο μας κατέλαβε την πρώτη θέση με το βίντεο που μπορείτε να δείτε εδώ.

Διακριθέντες Αθλητές - Μαθητές κατά το Σχ. Έτος 2015-16-17

ΓΥΜΝΑΣΙΟ    ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΥ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΑΘΛΗΜΑ ΘΕΣΗ
ΧΑΤΖΗΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΣΟΦΙΑ ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 1η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΣΤΟΥΚΟΓΙΩΡΓΟΥ ΜΑΡΙΑ ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 2η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΜΟΥΤΣΟ ΑΝΤΖΕΛΑ ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 2η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΚΟΥΤΣΑΥΤΟΥΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 3η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗ ΜΑΡΙΑ ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 3η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗ  ΓΕΩΡΓΙΑ ΡΥΘΜΙΚΗ  ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 1Η  ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΧΑΤΖΗΤΣΟΠΑΝΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΡΥΘΜΙΚΗ (ΣΤΕΦΑΝΙ & ΣΧΟΙΝΑΚΙ) 1η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΛΙΑΚΟΥΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΙΚΗ ΠΑΛΗ 3η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΚΡΕΜΜΥΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΙΚΗ ΠΑΛΗ 3η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΔΑΛΛΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΙΚΗ ΠΑΛΗ 1η  ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΖΑΧΑΡΟΥΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΧΟΡΟΣ ΛΑΤΙΝ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥΣ 1η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ 2η ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΗ
ΝΙΚΟΛΟΥΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ 1η  ΚΑΙ 2η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
ΚΑΤΣΙΦΛΑ ΜΕΛΙΝΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ 1η ΚΑΙ 2η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ

ΛΥΚΕΙΟ  ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΥ

ΜΠΑΖΟΥΛΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 1η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ

Επίσης  διακρίθηκαν  περνώντας  στη  δεύτερη  φάση  του  διαγωνισμού  μαθηματικών «ΘΑΛΗΣ» οι  μαθήτριες : ΓΚΑΣΔΡΟΓΚΑ   ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ  της  Γ’ τάξης  και  ΤΖΙΑΤΖΙΟΥΛΗ  ΜΑΝΙΑ  της  Β’  τάξης.

Ιδιαίτερα συγχαρητήρια αξίζουν στην μαθήτρια της Γ’ τάξης ΓΚΑΣΔΡΟΓΚΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ η οποία προκρίθηκε στην τελική φάση του διαγωνισμού μαθηματικών «ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ».

Ο  ΣΥΛΛΟΓΟΣ  ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ   ΣΥΓΧΑΙΡΕΙ  ΟΛΟΥΣ  ΤΟΥΣ  ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ  ΜΑΘΗΤΕΣ,-ΤΡΙΕΣ  ΚΑΙ  ΤΟΥΣ/ΤΙΣ   ΕΥΧΕΤΑΙ   ΠΑΝΤΑ ΝΑ  ΕΧΟΥΝ  ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ  ΣΤΗ  ΖΩΗ  ΤΟΥΣ !

Διακρίσεις μαθητών Σχολικού Έτους 2015 - 2016 συνέχεια ...

Ο  Σύλλογος  διδασκόντων  του  Γυμνασίου  Πλατυκάμπου,  στηρίζοντας    τους  μαθητές, -τριες   του  σχολείου  και  στις  εξωσχολικές   χρήσιμες   και  εποικοδομητικές  δραστηριότητές  τους  συγχαίρει   τους   παρακάτω  μαθητές, -τριες  για  τις  διακρίσεις  τους   κατά  το  σχολικό  έτος  2015-2016:

• Γκασδρόγκα  Αλεξάνδρα  και   Κολώκα  Μαρίνα   της  Β’  τάξης   για  τη  διάκρισή  τους  στο  διαγωνισμό  μαθηματικών   «ΘΑΛΗΣ».
  •           Κρεμμύδα  Κωνσταντίνο  της  Β’  τάξης   που  πήρε  2η   πανελλήνια  θέση  στην  Ελληνορωμαϊκή  πάλη.
  • -        Αρότσιο  Αλέξανδρο,  Δάλλα  Αναστάσιο της Β’  τάξης  και  Λιακούλη  Δημήτριο  της   Α’  τάξης  που  διακρίθηκαν   σε  πανελλήνιους  αγώνες  Ελληνορωμαϊκής  πάλης.
  • -         Χατζητσοπάνη  Παναγιώτα  της  Α’  τάξης  που  πήρε  2  πρώτες  πανελλήνιες  νίκες  στη  ρυθμική  γυμναστική  κορασίδων,  σε  αγώνες  μαζικού  αθλητισμού.

Πολλές  ευχές  για  υγεία  και  καλή  πρόοδο.

Διακρίσεις στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής

Την Τρίτη 21-06-2016 στο αμφιθέατρο του Μουσικού Σχολείου Λάρισας έγινε βράβευση των μαθητών που διακρίθηκαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής. Στο σύνολο των διακριθέντων οι μαθητές/τριες του Γυμνασίου μας κατέλαβαν αναλογικά σημαντικό ποσοστό.

Ποιο συγκεκριμένα βραβεία έλαβαν:

Από την Γ' τάξη η Μπαζούλη Ελευθερία (Έπαινος διάκρισης)

Από την Β' τάξη η Γκασδρόγκα Αλεξάνδρα (Έπαινος διάκρισης)

Από την Α' τάξη οι Τζιατζούλη Γραμμάτω-Ζωή (Βραβείο)

Πάρνου Ελευθερία (Έπαινος διάκρισης)

Βουτσάι Ρεντόνα (Έπαινος διάκρισης)

Ο Σύλλογος των καθηγητών συγχαίρει τις παραπάνω μαθήτριες, τις εύχεται καλή πρόοδο στα μαθήματά τους και να συνεχίσουν να αποτελούν παράδειγμα για όλους τους μαθητές. Επίσης εύχεται στους γονείς τους να τις χαίρονται και να τις καμαρώνουν. Οι καθηγητές τους νιώθοντας ιδιαίτερη χαρά και ικανοποίηση δηλώνουν οτι θα είναι συμπαραστάτες τους, όπως άλλωστε και σε όλους τους μαθητές/τριες.

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΥ

Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου συμμετέχοντας στον «1ο Μαθητικό Διαγωνισμό δημιουργίας Εκπαιδευτικού Βίντεο» με θέμα: “Ο ρόλος της ψηφιακής τεχνολογίας & του Διαδικτύου στη ζωή μου”, έλαβε την Τρίτη θέση.

Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από τον Σχολικό Σύμβουλο Πληροφορικής με έδρα τη Λάρισα και την Καρδίτσα   Κολοκοτρώνη Δημήτριο καθώς και από το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ Λάρισας, σε συνεργασία με την Επιστημονική Ένωση για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (Ε.Ε.Π.Ε.Κ.) και συμμετείχαν πολλά σχολεία από την   κεντρική Ελλάδα. Τα έργα παρουσιάστηκαν στο 6ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που πραγματοποιήθηκε στη Λάρισα στις 9-4-2016. Την απονομή του βραβείου έκανε ο Δ/ντής Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας Βούλγαρης Σωτήρης.

Για τη δημιουργία του βίντεο η ομάδα εργασίας περιελάμβανε, ως υπεύθυνη, την καθηγήτρια Πληροφορικής Τσιλούλη Ματούλα   και τους μαθητές: Αθελόγο Ιωάννη – Βούκατα Βασιλική – Ζουρλαδάνη Άννα-Μαρία – Καρδάρα Παναγιώτη - Κολωνιάρη Μενελία - Μανώλη Βασιλική - Μαργαρίτη Αχιλλέα και Μπαζούλη Ελευθερία της τρίτης τάξης.

Στο ίδιο Φεστιβάλ παρουσιάστηκαν και ψηφιακές εργασίες, σε πλατφόρμα WIKI, των μαθητών της Γ’ τάξης με θέμα «Τα βότανα της περιοχής μας» με υπεύθυνους καθηγητές τους φιλόλογους   Νταφούλη Θεόδωρο και   Καραδούκα Φωτεινή καθώς και την πληροφορικό Τσιλούλη Ματούλα.

Η διεύθυνση του σχολείου και ο σύλλογος των καθηγητών συγχαίρει όλους τους συντελεστές των παραπάνω εργασιών και τους εύχεται να έχουν πολλές διακρίσεις στη ζωή τους.

Μπορείτε εδώ να δείτε τη δημιουργία των μαθητών μας.