Συνάντηση Διευθυντή και Συλλόγου Διδασκόντων με τους Γονείς και Κηδεμόνες 2022

Την Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2022 στις 18.00 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας ενημερωτική – απογευματινή συνάντηση με τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών.

Ο Διευθυντής, κος Θεόδωρος Νταφούλης, αφού καλωσόρισε τους γονείς/κηδεμόνες και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων με το νέο Δ.Σ.,  ξεκίνησε με την επισήμανση πως η συνεργασία σχολείου - οικογένειας είναι απαραίτητη για την εδραίωση κλίματος εμπιστοσύνης, έχει θετική επίπτωση στην επίδοση των μαθητών, στην συμπεριφορά τους, και λειτουργεί ως κίνητρο για την βελτίωση των σχέσεων αλλά και τη διαμόρφωση δημιουργικού και ήρεμου παιδαγωγικού κλίματος ανάμεσα σε όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας (εκπαιδευτικούς-μαθητές-γονείς-τοπική κοινότητα).

Ακολούθησε η ενημέρωση σε θέματα σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου, όπως: υφιστάμενο θεσμικό πλαίσιο, φοίτηση, επίδοση, συμπεριφορά, αξιολόγηση μαθητών-τριών, εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας του σχολείου.

Ο κος Δρίβας Σωτήριος, καθηγητής του σχολείου και υπεύθυνος ευρωπαϊκών προγραμμάτων, αναφέρθηκε στα προγράμματα Erasmus+ που υλοποιεί το σχολείο και προέτρεψε τους γονείς να κινητοποιούν με τη σειρά τους τα παιδιά ώστε να συμμετέχουν σ’ αυτά αφού μέσα από ανάλογες δραστηριότητες αναπτύσσουν πολλές κοινωνικές και άλλες δεξιότητες και γενικότερα την προσωπικότητα τους.

Ο κος Λούκας Ηλίας, καθηγητής του σχολείου και υπεύθυνος διαχείρισης κρουσμάτων Covid, ενημέρωσε για τις νέες προβλεπόμενες διατάξεις αντιμετώπισης κρουσμάτων.

Στη συνέχεια οι γονείς είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τους καθηγητές για την πρόοδο και την συμπεριφορά των παιδιών τους.

Η συνεργασία με τους γονείς και του κηδεμόνες θα συνεχιστεί με δράσεις, τέτοιες που να ωφελούν μαθητές – γονείς/κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς και γενικότερα την ομαλή λειτουργία του σχολείου.