«Και εγώ ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ…ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ τώρα ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ!»

Δράση για την ανακύκλωση κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων
Φορείς Υλοποίησης: Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Λάρισας - Ελληνικός Οργανισμός Ανακύκλωσης - Δήμος Κιλελέρ.
Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τη μείωση Αποβλήτων (EWWR) 19 – 27/11/2022 με θέμα, για το 2022, «Βιώσιμα Κλωστοϋφαντουργικά Προϊόντα». Η δράση αυτή είχε ως σκοπό την ευαισθητοποίηση της κοινωνίας σχετικά με την αναγκαιότητα αύξησης της ανακύκλωσης στον τομέα της κλωστοϋφαντουργίας, για την προστασία του περιβάλλοντος και την εξοικονόμηση πόρων.
Η δράση πραγματοποιήθηκε από τη Δευτέρα 21 Νοεμβρίου έως και την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2022 και περιελάμβανε τη συλλογή από τους μαθητές και τις μαθήτριες κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων, όπως ρούχα, παπούτσια, ζώνες, λούτρινα παιχνίδια, τσάντες, κουρτίνες, μικρές κουβέρτες και λοιπά υφασμάτινα είδη μικρών διαστάσεων.

CINEDU - Ένα σύγχρονο εκπαιδευτικό εργαλείο από το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου

Τη Δευτέρα 8 Μαΐου 2023, τα τμήματα της Β’ τάξης Β1, Β2, Β3 και Β4 παρακολούθησαν ταινία μικρού μήκους μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας κινηματογραφικών ταινιών CINEDU με τίτλο ‘Β’ τάξη’. Πρόκειται για μία σουηδικής παραγωγής, βραβευμένης σε διεθνή φεστιβάλ ταινίας με θέμα τον ρατσισμό ως κοινωνικό φαινόμενο και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Οι εκπαιδευτικοί κ. Σταυροπούλου Νίκη ΠΕ05 και κ. Ζήφκου Αναστασία ΠΕ07, στο πλαίσιο των μαθημάτων του Αναλυτικού Προγράμματος Σπουδών αξιοποίησαν το ειδικά διαμορφωμένο εκπαιδευτικό υλικό της πλατφόρμας με σκοπό να προσφέρουν μια ολοκληρωμένη εμπειρία μάθησης και ψυχαγωγίας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εμπλακούν ενεργητικά στο μάθημα και να συζητήσουν το θέμα του ρατσισμού και της ξενοφοβίας.

Ο κινηματογράφος εισέρχεται στα σχολεία, μεταμορφώνοντας την εκπαιδευτική διαδικασία και αλλάζοντας τον τρόπο που τα παιδιά και οι νέοι βλέπουν τα μαθήματα.

Η Ψηφιακή Πλατφόρμα Κινηματογραφικών Ταινιών για τα Σχολεία υλοποιείται από το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου. Το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου αποτελεί τον κύριο φορέα άσκησης της κινηματογραφικής πολιτικής με τη νομική μορφή του κοινωφελούς μη κερδοσκοπικού Νομικού Προσώπου Ιδιωτικού Δικαίου (Ν.Π.Ι.Δ.), το οποίο εποπτεύεται από τον Υπουργό Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Διαδικτυακό μάθημα για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου στο Γυμνάσιο Πλατυκάμπου

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο ΠΛατυκάμπου, την Τρίτη  6/12/2022, διαδυκτιακό μάθημα για την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου.

Το μάθημα υλοποιήθηκε από τo Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου το οποίο τελεί υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας και πιο συγκεκριμένα του Ινστιτούτου Πληροφορικής και είναι ο επίσημος εκπρόσωπος στην Ελλάδα των Πανευρωπαϊκών Οργανισμών INSAFE /INHOPE που χαράσσουν την ευρωπαϊκή στρατηγική για ένα ασφαλές και ποιοτικό διαδίκτυο καθώς και ο αναγνωρισμένος εκπρόσωπος της Ελλάδας στο Expert Group on Saf-er Internet for Children της Ευρωπαϊκής Επιτροπής .

Το μάθημα, το οποίο διήρκησε 2  διδακτικές ώρες, παρακολούθησαν μαθητές της Α Γυμνασίου, και είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για θέματα όπως   τα προσωπικά δεδομένα, η παραπληροφόρηση, ο διαδικτυακός εκφοβισμός, η υπερβολική χρήση του διαδικτύου, οι ασφαλείς αγορές, η εικόνα του σώματος κ.α..

Διάκριση στον 5ο διαγωνισμό 3D σχεδίασης

Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου συμμετείχε το σχ. έτος 2022-23 στον 5ο διαγωνισμό 3D σχεδίασης που διοργάνωσε το τμήμα Φυσικής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης όπου και διακρίθηκε με το 3ο βραβείο. Οι μαθητές παρακολούθησαν σεμινάρια 3D σχεδίασης και με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του σχολείου, κ. Τσιλούλη και κ. Λούκα, ανέπτυξαν τις ερευνητικές, τεχνολογικές και σχεδιαστικές τους ικανότητες και πρότειναν μια απολύ ενδιαφέρουσα ιδέα για την αξιοποίηση και ανάπλαση του πάρκου που βρίσκεται απέναντι από την κεντρική είσοδο του σχολείου.

σύνδεσμος έργου:  https://www.tinkercad.com/things/5KkFv33yEu9  (επιλέξτε View in 3D)

παρουσίαση της ιδέας:  https://docs.google.com/presentation/d/14TuOaw_jqcmwQhMnGG__RszLDg3fE4RQ/edit#slide=id.p15

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές: Λαχανά Μαριάντα,  Ιακωβάκη Ιορδάνη, Τσούπρα Μάριο, Τασιούλη Ιωάννη, Φακή Κωνσταντίνο και Νικόλη Δήμητρα για την εξαιρετική ιδέα και δημιουργία τους.

το βραβείο μας

Ημέρα Μνήμης για το Ολοκαύτωμα 2023

«Το δράμα του Ολοκαυτώματος γίνεται τέχνη»

Η Δ.Δ.Ε. Λάρισας σε συνεργασία με την Ισραηλίτικη Κοινότητα Λάρισας διοργάνωσε αφιερωματική εκδήλωση στο Δημοτικό Ωδείο Λάρισας με τη συμμετοχή 20 σχολικών μονάδων του νομού με θέμα «Το δράμα του Ολοκαυτώματος γίνεται τέχνη». Την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2023 παρουσιάστηκαν οι δημιουργίες των μαθητών και των μαθητριών με ζωγραφικά έργα-αφίσες, ψηφιακά βίντεο, χορωδίες – τραγούδι και ανάγνωση ποιημάτων. Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου εκπροσώπησαν με δύο εικαστικές δημιουργίες: Ατομικό έργο της Μαρίας – Αντωνίας Λαχανά της  Γ΄ Τάξης, με αναφορά στην αξία της συλλογικής μνήμης για τα θύματα του ναζισμού και ομαδικό έργο-κολλάζ με τίτλο «Η  νύχτα των Κρυστάλλων» των Αντώνιου Τσαμαδιά, Θωμά Κατηγιάννη, Νικόλαου Μπουντίνο, Κωνσταντίνου Φακή της Β΄ Τάξης. Όλοι οι συμμετέχοντες μαθητές έλαβαν έπαινο συμμετοχής για τα έργα που παρουσίασαν.