Συμμετοχή του Γυμνασίου Πλατυκάμπου στη δράση EU Code Week

logo fisalidesΗ Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι  μια πρωτοβουλία που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

Η εκμάθηση συγγραφής κώδικα μας βοηθάει να κατανοούμε τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω μας, να διευρίνουμε τις γνώσεις μας για τον τρόπο λειτουργίας της Τεχνολογίας, να αναπτύξουμε δεξιότητες και ικανότητες, που σχετίζονται με την υπολογιστική σκέψη, όπως η επίλυση προβλημάτων, η συνεργασία και οι δεξιότητες ανάλυσης.

Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου  συμμετέχει και φέτος στην Ευρωπαική Εβδομάδα Προγραμματισμού με τη δραστηριότητα "Δημιουργώντας με τον AppInventor" που θα υλοποιηθεί με τους μαθητές στο εργαστήριο Πληροφορικής. Έτσι οι  μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να δημιουργήσουν σχεδιαστική εφαρμογή για τα κινητά τους τηλέφωνα χρησιμοποιώντας αλγορίθμους και μαθηματικές εξισώσεις. Μπορείτε να δείτε τη δραστηριότητά μας στο χάρτη της δράσης Code Week ή να την αναζητήσετε με τον κωδικό cw19-GwUPI  στη σελίδα των εκδηλώσεων