Κάλαντα Χριστούγεννα 2022

Την  Παρασκευή  23/12/2022, η  χορωδία  του  Γυμνασίου και  του  Λυκείου Πλατυκάμπου, με  επικεφαλής  την  καθηγήτρια  μουσικής  κ.  Έλσα  Παρασίδου  και  συνοδούς τη φιλόλογο κα. Γώγου Βασιλική και   τον   καθηγητή  της  τεχνολογίας   κ.  Λούκα  Ηλία  επισκέφθηκαν  το  Κ.Α.Π.Η.  Πλατυκάμπου  και  τραγούδησαν Χριστουγεννιάτικα  κάλαντα  και    ποιήματα   στους  ηλικιωμένους  ανθρώπους   του  χωριού.

Έχοντας  την  άποψη  ότι  το  σχολείο  θα  πρέπει  να  λειτουργεί  ως  ζωντανό  κύτταρο  της  τοπικής  κοινωνίας   οι μαθητές  και  οι  μαθήτριες   καθώς  και   οι  συνοδοί καθηγητές  αντάλλαξαν ευχές  και  μετέφεραν  την  καλή  τους  διάθεση  στα μέλη του ΚΑΠΗ  που  τους  υποδέχτηκαν  με  χαρά  και  ικανοποίηση.

Η  δράση  εντάσσεται  στη  λογική  της  αλληλεπίδρασης του παραγόμενου εκπαιδευτικού  έργου του σχολείου με την τοπική  κοινότητα.