Σχολείο Ανοικτό στην Κοινωνία.

Την Παρασκευή και το Σάββατο 7 και 8 Απριλίου 2017, το σχολείο άνοιξε την αυλόπορτά  του και έδειξε στον κόσμο, ακόμη και σε αυτούς που δεν είναι μυημένοι στις Φυσικές Επιστήμες, πειράματα, εργασίες, θεατρικά κ.ά. που σχετίζονται με αυτές.  Η πρωτοβουλία αυτή «Σχολείο Ανοικτό στη Κοινωνία», πραγματοποιήθηκε στην Πλατεία Ταχυδρομείου της Λάρισας, από τη Διεύθυνση Β/θμιας Εκπαίδευσης τη σχολική σύμβουλο Φυσικών Επιστημών ν. Λάρισας,  τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών Λάρισας και Ελασσόνας και το Δήμο Λαρισαίων.

Περίπου 180 μαθητές και 30 καθηγητές από 25 σχολεία της Διεύθυνσης Β/θμιας Εκπαίδευσης συμμετείχαν σ’ αυτή τη μεγάλη εκδήλωση, που ως σκοπό είχε τη διάχυση των πρακτικών που εφαρμόζουν οι Φυσικές επιστήμες για την επίλυση προβλημάτων της καθημερινής ζωής καθώς και η ενημέρωση του κοινού πάνω σε σύγχρονα επιστημονικά θέματα.

Το δικό μας σχολείο ήταν εκεί.  Τα παιδιά μας απέδειξαν ότι μέσα από την κατάλληλη προετοιμασία, ακολουθώντας τις περισσότερες φορές τα βήματα της επιστημονικής μεθόδου, μπόρεσαν να κατανοήσουν και να αναπαράγουν τα πειράματα και τα αποτελέσματά τους.

Η δικιά μας ικανοποίηση είναι να βλέπουμε τους μαθητές μας να φέρονται σαν εκκολαπτόμενοι ερευνητές και με τη χαρά ζωγραφισμένοι στα πρόσωπά τους.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και σε αυτούς που πήραν αυτή την πρωτοβουλία και του χρόνου ακόμα καλύτερα!!!