Τρόφιμα για το φιλόπτωχο ταμείου του Αγ. Χαραλάμπους

Με πρωτοβουλία του 15μελούς μαθητικού συμβουλίου του Γυμνασίου Πλατυκάμπου και με τη στήριξη της διεύθυνσης του σχολείου και του συλλόγου των καθηγητών, συγκεντρώθηκαν και φέτος τα Χριστούγεννα του 2016 τρόφιμα και παραδόθηκαν στο φιλόπτωχο ταμείο που λειτουργεί τα τελευταία χρόνια ο εφημέριος του Ι.Ν. του Αγίου Χαραλάμπους, πατέρας Βησσαρίων και το   οποίο βοηθά συμπολίτες μας που έχουν ανάγκη όλης της γύρω περιοχής. Εξάλλου ο εθελοντισμός και η προσφορά στον συνάνθρωπο είναι και το θέμα εκπαιδευτικού προγράμματος ΕΡΑΣΜΟΥΣ που υλοποιεί το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου για δύο χρόνια. Τόσο το σχολείο όσο και ο ιερέας ευχαριστούν τους γονείς των μαθητών που σε δύσκολές ομολογουμένως συνθήκες ανταποκρίθηκαν σ’ αυτό το κάλεσμα ανθρωπισμού τούτες τις άγιες μέρες. Όταν το   υστέρημα της οικονομίας γίνεται περίσσευμα αγάπης και αλληλεγγύης η ικανοποίηση είναι μεγαλύτερη.

trof 2016 1