Επίσκεψη Δημοτικού Σχολείου Γλαύκης

Την  Παρασκευή, 19-05-2017  οι  μαθητές  της  πέμπτης  και  της  έκτης  τάξης   του  Δημοτικού  Σχολείου  Γλαύκης,  συνοδευόμενοι  από  τους  δασκάλους  τους   και  τον  διευθυντή  του  σχολείου  κ.  Σίμο  Ευάγγελο,    επισκέφθηκαν  το   Γυμνάσιο  Πλατυκάμπου   προκειμένου  να  εξοικειωθούν  με  το  περιβάλλον  του  σχολείου  στο  οποίο  θα  φοιτήσουν  την  επόμενη  σχολική  χρονιά. Την  «ξενάγηση»  στους  επισκέπτες  έκανε  ο  διευθυντής   του  σχολείου   κ.  Νταφούλης  Θεόδωρος,  η  καθηγήτρια  Φυσικής  κ.  Καμάρα Νίκη  και  η  υποδιευθύντρια  κ.  Μαργαρίτου  Ιωάννα.

Θεματική Εβδομάδα 2017

Στο πλαίσιο της θεματικής εβδομάδας η Υπεύθυνη Σχολικών  Δραστηριοτήτων της Δ/νσης  Δ/θμιας Εκπ/σης  Λάρισας  κ.  Οικονομάκη  Αργυρή  και η Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων κ. Καστανίδου Σοφία προσκλήθηκαν και εισηγήθηκαν στους  μαθητές/τριες  της τρίτης τάξης του Γυμνασίου Πλατυκάμπου το  θέμα: « Αυτοεκτίμηση  και Διατροφή», την Τρίτη 23-5-2017.  Εκτός  από  τις  εισηγήσεις  έγιναν  βιωματικά  εργαστήρια,  παιχνίδια  ρόλων,  ενώ  αναπτύχθηκε  γόνιμος  προβληματισμός σε θέματα διατροφής, όπως αυτά μπορεί να   απασχολούν  τους  έφηβους  μαθητές  και  μαθήτριες.

Πρόγραμμα Ανακύκλωσης στον Δήμο Κιλελέρ

Την Τετάρτη 01-03-2017 πραγματοποιήθηκε από τον Δήμο Κιλελέρ ενημέρωση για το πρόγραμμα ανακύκλωσης που γίνεται από τον Δήμο. Στην ενημέρωση παραβρέθηκαν ο Αντιδήμαρχος του Δημοτικού Διαμερίσματος Πλατυκάμπου κ. Τσινούλης Τριαντάφυλλος και ο Αντιδήμαρχος Πρασίνου κ. Σωτηρίου Σωτήριος. Η ενημέρωση έγινε προς το Γυμνάσιο, το Λύκειο και το 1ο Δημοτικό Σχολείο Πλατυκάμπου.

Σεμινάριο Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης

Την ευκαιρία να συμμετέχουν στο σεμινάριο που αφορά στην καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση είχαν οι μαθητές/τριες του Γυμνασίου Πλατυκάμπου στις 21-12-2016. Το σχολείο ανταποκρινόμενο στην αντίστοιχη πρόσκληση της Δ.Δ.Ε. Λάρισας με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων οργάνωσε την παρουσίασή του. Το συντονισμό και την παιδαγωγική ευθύνη της δράσης είχε ο Δ/ντής του καρδιολογικού τμήματος του 404 ΓΣΝ, επίατρος, κ. Παρίσης Χαράλαμπος με τη νοσηλεύτρια κ. Παπά Ε.

Σχολείο Ανοικτό στην Κοινωνία.

Την Παρασκευή και το Σάββατο 7 και 8 Απριλίου 2017, το σχολείο άνοιξε την αυλόπορτά  του και έδειξε στον κόσμο, ακόμη και σε αυτούς που δεν είναι μυημένοι στις Φυσικές Επιστήμες, πειράματα, εργασίες, θεατρικά κ.ά. που σχετίζονται με αυτές.  Η πρωτοβουλία αυτή «Σχολείο Ανοικτό στη Κοινωνία», πραγματοποιήθηκε στην Πλατεία Ταχυδρομείου της Λάρισας, από τη Διεύθυνση Β/θμιας Εκπαίδευσης τη σχολική σύμβουλο Φυσικών Επιστημών ν. Λάρισας,  τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών Λάρισας και Ελασσόνας και το Δήμο Λαρισαίων.

Περίπου 180 μαθητές και 30 καθηγητές από 25 σχολεία της Διεύθυνσης Β/θμιας Εκπαίδευσης συμμετείχαν σ’ αυτή τη μεγάλη εκδήλωση, που ως σκοπό είχε τη διάχυση των πρακτικών που εφαρμόζουν οι Φυσικές επιστήμες για την επίλυση προβλημάτων της καθημερινής ζωής καθώς και η ενημέρωση του κοινού πάνω σε σύγχρονα επιστημονικά θέματα.

Το δικό μας σχολείο ήταν εκεί.  Τα παιδιά μας απέδειξαν ότι μέσα από την κατάλληλη προετοιμασία, ακολουθώντας τις περισσότερες φορές τα βήματα της επιστημονικής μεθόδου, μπόρεσαν να κατανοήσουν και να αναπαράγουν τα πειράματα και τα αποτελέσματά τους.

Η δικιά μας ικανοποίηση είναι να βλέπουμε τους μαθητές μας να φέρονται σαν εκκολαπτόμενοι ερευνητές και με τη χαρά ζωγραφισμένοι στα πρόσωπά τους.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και σε αυτούς που πήραν αυτή την πρωτοβουλία και του χρόνου ακόμα καλύτερα!!!