Ομιλία της ψυχολόγου κας Ειρήνης Κουφάκη

Στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού κλήθηκε στο Γυμνάσιο Πλατυκάμπου και μίλησε στους μαθητές της Γ’ τάξης η ψυχολόγος κ. Ειρήνη Κουφάκη, στέλεχος του κέντρου πρόληψης του ΟΚΑΝΑ Λάρισας.   Η εισηγήτρια αναφέρθηκε στα αντικείμενα ενδιαφέροντος και στα εργασιακά χαρακτηριστικά του επαγγέλματος του ψυχολόγου και του κοινωνικού λειτουργού και ιδιαίτερα όταν ένας ανάλογος επαγγελματίας καλείται να λειτουργήσει σε μια οργανωμένη δομή, όπως είναι ένα κέντρο πρόληψης για εξαρτησιογόνες ουσίες.

Τόσο από την εισήγηση, όσο και από το διάλογο που ακολούθησε αναδείχθηκε η πολύτιμη συμβολή των επαγγελματιών αυτών, σε θέματα   ανθρώπινης   προσέγγισης   και συστηματικής παρέμβασης   σε ζητήματα που η καθημερινότητα της εποχής μας δημιουργεί σε πολλές ομάδες συνανθρώπων μας.

psihologos2016 1