Πρόγραμμα «Το Πλανητικό Σύστημα ? κι ακόμα παραπέρα», Συνέδριο GIFT 2016, Βιέννη.

Κατά την σχολική χρονιά 2015-2016 ο καθηγητής κος Σωτήριος Δρίβας ΠΕ04-01 Φυσικός, σε συνεργασία με την κα Σοφία Καστανίδου ΠΕ02 Φιλόλογο, υπεύθυνη του συμβουλευτικού σταθμού νέων της Δ/θμιας Εκπ/σης, υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Το Πλανητικό Σύστημα … κι ακόμα παραπέρα» στο πλαίσιο του μαθήματος της Γεωγραφίας της Α’ Γυμνασίου.

Το πρόγραμμα είχε την στόχευση να προσεγγίσουν οι μαθητές το Πλανητικό Σύστημα, όχι μόνο με την απλή αποστήθιση των ονομάτων των πλανητών, αλλά με μία ολοκληρωμένη προσέγγιση που να περιλαμβάνει τις παρακάτω θεματικές ενότητες:

• Αστρονομική προσέγγιση.
  • Αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι και πλανητικό σύστημα.
  • Μυθολογική προσέγγιση.
  • Προέλευση των ονομάτων των πλανητών.
  • Αρχαία όργανα παρατήρησης και υπολογισμών.
  • Λογοτεχνική προσέγγιση – Γράμμα σε έναν εξωγήινο φίλο.
  • Διαγωνισμός Αφίσας.
  • Επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο Λάρισας.

Το αποτέλεσμα αυτού του προγράμματος παρουσιάστηκε στο Παγκόσμιο Συνέδριο Γεω-επιστημών που πραγματοποιήθηκε στην Βιέννη της Αυστρίας από τις 17-21 Απριλίου 2016. Η εργασία παρουσιάστηκε με την μορφή Πόστερ.

Συμμετοχές συνεδρίου: 13.650 επιστήμονες

Χώρες: 109

Ελληνικές συμμετοχές: 119

Αφίσες: 10.320

Ομάδα καθηγητών: 81

Χώρες: 25

Αφίσες: 79

Μεγάλοι χορηγοί: NASA (Εθνική Υπηρεσία Αεροναυτικής και Διαστήματος των ΗΠΑ),

ESA (Ευρωπαϊκός Οργανισμός Διαστήματος).

Το συνέδριο είχε πολύ μεγάλη επιτυχία και αυτά που αποκομίσαμε ήταν πολύ χρήσιμα για την διδασκαλία στην τάξη.

Ενημέρωση για τα αποτελέσματα σου συνεδρίου έγινε στο σχολείο κατά την διάρκεια των παρουσιάσεων των δράσεων της χρονιάς την τελευταία ημέρα του σχολικού έτους καθώς και στην συνέλευση των καθηγητών για την λήξη της σχολικής χρονιάς.