Μάθημα Α' Βοηθειών

Στις 21-04-2016 με πρωτοβουλία της διεύθυνσης του σχολείου, τη σύμφωνη γνώμη του συλλόγου διδασκόντων και την επιμέλεια της καθηγήτριας   οικιακής οικονομίας   Καντζά Παναγιώτας, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Πλατυκάμπου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μαθήματα πρώτων βοηθειών από την εκπαιδεύτρια – νοσηλεύτρια του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Γιώτσα Χριστίνα. Την ενδιαφέρουσα   εισήγηση ακολούθησαν   ερωτήσεις των παιδιών και χρήσιμος διάλογος.

Το σχολείο ευχαριστεί την κ. Γιώτσα για τις χρησιμότατες γνώσεις και συμβουλές της, που εύχεται να είναι … αχρείαστες   και προσδοκά νέα μελλοντική συνεργασία, μια που το απρόβλεπτο της ανθρώπινης καθημερινότητας μπορεί να κρύβει πολλούς κινδύνους   και   περιπέτειες   για τον καθένα, ενώ σ’ αυτές ακριβώς τις περιπτώσεις είναι που η γνώση   των πρώτων βοηθειών αποδεικνύεται πολύτιμη για την ανθρώπινη ζωή.