Μάθημα χημείας στο μεταλλευτικό Πάρκο Φωκίδας «Vagoneto»

Την Παρασκευή 5/12/2014 η Γ' τάξη του Γυμνασίου Πλατυκάμπου πραγματοποίησε επίσκεψη στο πλαίσιο του μαθήματος της χημείας στο Μεταλλευτικό πάρκο Φωκίδος.

Το VAGONETTO είναι ένας χώρος γνωριμίας με την ιστορία της εξόρυξης του βωξίτη και την επεξεργασία του μέχρι το τελικό προϊόν που είναι το αλουμίνιο. Η επίσκεψή μας στη στοά ξεκίνησε από το ισόγειο του κτιρίου στο οποίο στεγάζεται το πάρκο, όπου με τη βοήθεια της ψηφιακής τεχνολογίας παρακολουθήσαμε βίντεο για τη δημιουργία του κόσμου και των πετρωμάτων. Στη συνέχεια κατεβήκαμε με το ασανσέρ 18 μέτρα βάθος και εκεί, αφού βάλαμε κράνη για λόγους ασφαλείας, επιβιβαστήκαμε στα βαγόνια που χρησιμοποιούσαν οι μεταλλωρύχοι και μεταφερθήκαμε στην αρχή της διαδρομής, 500 μέτρα περίπου, για να απολαύσουμε περπατώντας τα μοναδικά εκθέματα του ορυχείου. Εκεί αισθανθήκαμε πως παρακολουθήσαμε μέσα από μια κλειδαρότρυπα μία μέρα από την πραγματική ζωή των χιλιάδων μεταλλωρύχων που πέρασαν από τη στοά.

Μέσα σ’ αυτή έχουν αναδειχθεί όλες οι παλιές θέσεις εργασίας της υπόγειας εκμετάλλευσης και έχουν τοποθετηθεί τα ίδια μηχανήματα που λειτουργούσαν τότε καθώς και εκπληκτικά ομοιώματα των μεταλλωρύχων. Είναι επίσης εφοδιασμένη με το κατάλληλο οπτικοακουστικό σύστημα για την πιστή απόδοση των εργασιών της εποχής με ήχο και φως

Η πρώτη μας στάση ήταν στην Γραβιά όπου φωτογραφήσαμε το Χάνι της Γραβιάς και ενημερωθήκαμε από συμμαθητή μαςγια την ιστορία του. Επειδή το προσωπικό του Δήμου ήταν ανεπαρκές δυστυχώς δεν μπορέσαμε να ξεναγηθούμε στο εσωτερικό του.

Το τέλος της περιήγησης, περιελάμβανε γεύμα για μαθητές και καθηγητές στα Καμένα Βούρλα. Η σύντομη συνέχεια αναλώθηκε σ’ένα διάλειμμα χαλάρωσης και χαράς και επιστρέψαμε στον Πλατύκαμπο γεμάτοι εμπειρίες και γνώση.