Δρόμοι μετά το Γυμνάσιο

Ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων σε συνεργασία με τη διεύθυνση του Γυμνασίου Πλατυκάμπου, την Πέμπτη 28-4-2015, οργάνωσε ενημερωτική εισήγηση με θέμα: «Δρόμοι μετά το Γυμνάσιο». Την ενδιαφέρουσα εισήγηση έκανε η Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού και στέλεχος του ΚΕΣΥΠ Λάρισας   κ. Βλαχοδήμου   Ευπραξία   και την παρακολούθησαν γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της Γ’ τάξης αλλά και των άλλων τάξεων. Η εισήγηση λειτούργησε συμπληρωματικά των πληροφοριών που αποκόμισαν οι μαθητές από το «μάθημα» του ΣΕΠ που είναι ενταγμένο στο ωρολόγιο πρόγραμμα του Γυμνασίου.

Σε μια εποχή που δυστυχώς τα υψηλά ποσοστά   ανεργίας χαρακτηρίζουν την ελληνική κοινωνία, η πληροφόρηση σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού είναι άκρως χρήσιμη και απαραίτητη, τόσο για τους μαθητές όσο και για τους γονείς τους. Χαρακτηριστικά πρέπει ν’ αναφερθεί ότι το ΚΕΣΥΠ Λάρισας είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου προκειμένου να προσφέρει τις υπηρεσίες του.

draseis sep151