Συγκέντρωση Τροφίμων για Άπορες Οικογένειες

Κινητοποιημένοι από τα ανθρωπιστικά αισθήματα της αλληλεγγύης και της συμπαράστασης   και με την υποστήριξη της διεύθυνσης του σχολείου και του συλλόγου των καθηγητών, οι μαθητές του Γυμνασίου Πλατυκάμπου συγκέντρωσαν τρόφιμα μακράς   διαρκείας και σήμερα   τα παρέδωσαν στον εφημέριο του Ι.Ν. του Αγ. Χαραλάμπους, πατέρα Βησσαρίωνα, προκειμένου μέσω του φιλόπτωχου ταμείου που διαχειρίζεται   να   μοιραστούν τις επόμενες μέρες   σε άπορες   οικογένειες της περιοχής, οι οποίες τόσο τα έχουν ανάγκη στη δύσκολη συγκυρία που βιώνει η χώρα μας.

Τόσο το σχολείο όσο και ο ιερέας ευχαριστούν τις οικογένειες όλων των παιδιών που παρά τις οικονομικές δυσκολίες, μπόρεσαν να προσφέρουν από το υστέρημά τους λίγη στοργή και φροντίδα σε κείνους που τα χρειάζονται. Η   ενέργεια αυτή πέρα από το μήνυμα της αλληλεγγύης,   εκπέμπει   και την διαπίστωση ότι στα «δύσκολα»   όλοι πρέπει να ενωνόμαστε για να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες με καλύτερους όρους.

draseis 20141