Πράξεις Ανθρωπισμού και Αλληλεγγύης από το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου

Καθώς  πλησιάζουν  οι  γιορτές  των  Χριστουγέννων  και  της  Πρωτοχρονιάς,  σε  μια  περίοδο  παρατεταμένης  οικονομικής   κρίσης,  η  αλληλεγγύη  και  το    αίσθημα  της  προσφοράς  προς  τους  συνανθρώπους  μας  που  έχουν  ανάγκες,  περισσότερες  ίσως  από  τις  δικές  μας,  πλημμυρίζει  τις  ψυχές  όλων. Η  προσφορά  από  τους  πολλούς,  έστω  και  λίγων  πραγμάτων,  στους  ανήμπορους,  γεμίζει  με  αγαλλίαση   και   ικανοποίηση  την  ανθρώπινη  συνείδησή  μας,  επειδή  νιώθουμε  ότι  συμβάλλουμε  στη μερική   ανακούφιση  των  προβλημάτων  τους,  τούτες  τις  Άγιες  μέρες.

Με  αυτά  τα  αισθήματα  ανθρωπισμού  και  αλληλεγγύης  λοιπόν  το  15μελές  μαθητικό  συμβούλιο  του  Γυμνασίου  Πλατυκάμπου,  με  την  καθοδήγηση  της  διεύθυνσης  και  των  καθηγητών,-τριών  του  σχολείου  και  την  υποστήριξη  του  Δ.Σ.  του  Συλλόγου γονέων   και  κηδεμόνων,  συγκέντρωσε  τρόφιμα,   ρουχισμό  και   είδη  πρώτης  ανάγκης   τα  οποία  μεταφέρθηκαν  στην  εκκλησία του  Αγίου  Χαραλάμπους,  στο  φιλόπτωχο  ταμείο  που  λειτουργεί  ο  πατέρας  Νικόλαος  Πατροκοσμάς,  για να  δοθούν   σε  ανθρώπους της  ευρύτερης  περιοχής   που  τα  έχουν ανάγκη.

Επίσης οι μαθητές   του  σχολείου   συμμετέχουν  φέτος    στις δράσεις του “Make a wish,  που  εκπληρώνει  ευχές  παιδιών  με  πολύ σοβαρές ασθένειες. Έτσι με μια μικρή  χρηματική  προσφορά  αγόρασαν  αστεράκια  που  «κρύβουν»  αγάπη  και  ευχές.  Κάθε ευχή για  αυτά τα παιδιά  είναι  φως στο  σκοτάδι.  Είναι  δύναμη.  Είναι ελπίδα  ζωής.

Για  όλες  τις  παραπάνω  δράσεις  που  ίσως  λειτουργούν  ως  μαθήματα  ανθρωπισμού στους  μικρούς  μαθητές/τριες,  τόσο  το  σχολείο  όσο  και  ο  ιερέας,  απευθύνουν  θερμές  ευχαριστίες  στους  γονείς  και  κηδεμόνες  των  παιδιών,   που   ανταποκρίθηκαν  από  το  υστέρημά  τους  και  εύχεται   σε  όλους   ΚΑΛΑ  ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ  ΚΑΙ  ΚΑΛΗ  ΧΡΟΝΙΑ !

draseis2021 1

draseis2021 2