Εκδήλωση Διάχυσης Αποτελεσμάτων Προγράμματος Erasmus+ ΚΑ1 2020 “ICT…for Schools”

Την Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Πλατυκάμπου η τελική παρουσίαση του προγράμματος Erasmus+ KA1 με τίτλο : «ICT…for schools» σε ανοιχτή εκδήλωση - πρόσκληση προς τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας και των γειτονικών σχολείων, τους Συντονιστές του ΠΕΚΕΣ Θεσσαλίας, γονείς και την σχολική κοινότητα γενικότερα.

Σκοπός του προγράμματος κινητικότητας των εκπαιδευτικών ήταν η βελτίωση:

α) των μεθόδων οργάνωσης διδασκαλίας έτσι ώστε να υποστηρίζονται όλοι οι μαθητές, αξιοποιώντας τη σύγχρονη τεχνολογία

β) των δεξιοτήτων του προσωπικού στη δημιουργία καινοτόμων εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων που προάγουν τη μάθηση και τη συμπερίληψη,

γ) των δεξιοτήτων του προσωπικού για δημιουργία κινήτρων για τους μαθητές, με στόχο τη ενσωμάτωση και τη δημοκρατία στο σχολικό περιβάλλον,

δ) της θέσης του σχολείου μας "στον ευρωπαϊκό χάρτη" αλληλοεπιδρώντας με το ευρύτερο ευρωπαϊκό σχολικό γίγνεσθαι με όρους ισότητας, αμοιβαίας συνεισφοράς και αλληλοκατανόησης.

Με το σχέδιο αυτό στοχεύαμε:

α) στη βελτίωση των δεξιοτήτων των μαθητών μας για δημιουργική και κριτική σκέψη, ουσιαστική συμμετοχή στην κοινωνική ζωή αξιοποιώντας τις δυνατότητες της τεχνολογίας.

β) στην επαγγελματική και προσωπική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών.

γ) στην συνεχή εμπλοκή του σχολείου σε ευρωπαϊκά προγράμματα.