Επίσκεψη στον Κορινό και στο Μακρύγιαλο Πιερίας

Στο πλαίσιο των μαθημάτων Αρχαία Ελληνική Ιστορία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Νέα Ελληνική Γλώσσα με υπεύθυνες καθηγήτριες τις Νούλα Γεωργία, Τσιφλικιώτου Μάγδα και Καραδούκα Φωτεινή, οι μαθητές της Α’ Τάξης του Γυμνασίου Πλατυκάμπου ασχολήθηκαν με το θέμα: «Γραφή, Ελληνική γραφή». Οι μαθητές με τη βοήθεια του εκπαιδευτικού πακέτου «Στα ίχνη της γραφής», που τους προμήθευσε το γραφείο σχολικών δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Λάρισας, εστίασαν το ενδιαφέρον τους στην εμφάνιση και την πορεία της γραφής, συζήτησαν για την εξέλιξή της από την ιερογλυφική έως την αλφαβητική μορφή και τέλος συμμετείχαν σε διδακτική επίσκεψη στον Κορινό και στον Μακρύγιαλο της Πιερίας στις 30/03/2016.

Εκεί, ξεναγήθηκαν σε δύο επισκέψιμους μακεδονικούς τάφους και στην μουσειακή αποθήκη του Μακρυγιάλου, όπου συμμετείχαν σε βιωματικό εργαστήριο με τον καθηγητή κλασικής φιλολογίας του ΑΠΘ Γ. Τζιφόπουλο και τους αρχαιολόγους Νούλα Κωνσταντίνο, Οικονομάκη Νίκη, στη διάρκεια του οποίου οι μαθητές δημιούργησαν έκτυπες επιγραφές. Ευχαριστούμε θερμά όλη την ομάδα του μουσείου του Μακρύγιαλου για την τιμή που μας έκανε να ξεναγήσει τους μαθητές και τους καθηγητές, καθώς και τους υπαλλήλους του μουσείου και τους φύλακες των τάφων.

korinos2016 1