Εκδήλωση διάχυσης των αποτελεσμάτων του προγράμματος ΚΑ1 “Learning for all”

Την Πέμπτη  23 Ιουνίου 2022 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Πλατυκάμπου η τελική παρουσίαση του προγράμματος Erasmus+ KA1 με τίτλο : «Learning for all» σε ανοιχτή εκδήλωση-πρόσκληση προς τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας και των γειτονικών σχολείων, τους Συντονιστές του ΠΕΚΕΣ Θεσσαλίας, γονείς και την σχολική κοινότητα γενικότερα.

Σκοπός του προγράμματος κινητικότητας των εκπαιδευτικών ήταν η επιμόρφωση τους σε σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας, εφαρμογής διδακτικών μεθόδων και αξιολόγησης, καθώς και η ενσωμάτωση σύγχρονων παιδαγωγικών και ψηφιακών εργαλείων και πλατφορμών στην τάξη με στόχους:

1) τη σχετική κινητοποίηση  και ενεργοποίηση μαθητών/τριών με χαμηλή επίδοση στα μαθήματα και χαμηλό ενδιαφέρον για το σχολείο καθώς και την βελτίωση των δεξιοτήτων επικοινωνίας και ψηφιακού γραμματισμού.

2) την εφαρμογή καινοτόμων μεθόδων διδασκαλίας στην τάξη και την κριτική παρατήρηση της αποτελεσματικότητάς τους  και την εδραίωση μιας βιώσιμης  κοινότητας πρακτικής και μάθησης από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου  με κοινό στόχο την ενδυνάμωση όλων των μαθητών και του  Ευρωπαϊκού προσανατολισμού του σχολείου.

3) την αποτροπή της διακοπής των σπουδών των μαθητών στο Λύκειο.

4) την επαγγελματική και προσωπική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών και τη θεμελίωση μιας δυναμικής ομάδας εκπαιδευτικών που να μπορεί να υποστηρίζει το ευρωπαϊκό προφίλ του σχολείου και στο μέλλον και

5) τη διαμόρφωση μιας ευρωπαϊκής σχολικής κουλτούρας που οδηγεί στην εξωστρέφεια του σχολείου μας.