Διαδικτυακή Συνάντηση του Γυμνασίου Πλατυκάμπου για το Πρόγραμμα 3h=H

Erasmus+ και COVID 19

Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου συμμετείχε σε Διαδικτυακή συνάντηση μαθητών - καθηγητών που οργάνωσε η Αυστρία από τις 17 έως τις 21 Μαΐου 2021.

Το έργο μας παρατάθηκε για ένα χρόνο ως “γεγονός ανωτέρας βίας» λόγω πανδημίας. Μετά από μια σειρά διαδικτυακών συναντήσεων μεταξύ των συνεργατών καθηγητών, αποφασίσαμε η αυστριακή ομάδα - καθώς ήταν χώρα που θα φιλοξενούσε τη συνάντηση τον Μάιο του 2020 - να οργανώσει μια εικονική συνάντηση τον Μάιο του 2021.

Η προετοιμασία με τις υποδείξεις της συντονίστριας χώρας – που είναι η Ισπανία - διήρκεσε πολύ. Η πανδημία και η εξ αποστάσεως εκπαίδευση κατά τη διάρκεια της καραντίνας μας, μας έχουν εκπαιδεύσει πολύ στη διαδικτυακή επικοινωνία. Έτσι κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας οι μαθητές δημιούργησαν 2 βίντεο, ένα για τις επιπτώσεις της πανδημίας στο περιβάλλον και ένα για τις αλλαγές που προκάλεσε στην καθημερινότητα και στις ζωές μας η καραντίνα σε όλες τις χώρες. Τα δύο βίντεο παρουσιάστηκαν από τους μαθητές κατά την τηλεσυνάντηση. Επίσης οι συμμετέχοντες παρουσίασαν εθελοντικούς οργανισμούς που δραστηριοποιούνται στις χώρες τους και συζήτησαν και πρότειναν εθελοντικές δράσεις που μπορούν να αναλάβουν για να βοηθήσουν ανθρώπους (που το έχουν ανάγκη) κατά τη διάρκεια της πανδημίας.

Τέλος οι μαθητές ψήφισαν το καλύτερο logo (που σχεδιάστηκαν από τους ίδιους), για την εφαρμογή app για τα κινητά (που είναι και το τελικό προϊόν του προγράμματος). Με την εφαρμογή αυτή ο καθένας μπορεί να μετράει καλές συμπεριφορές διατροφής, εθελοντισμού, υπεύθυνης κατανάλωσης, ανακύκλωσης, μείωσης, επανάχρησης κ.λ.π.

Μαθητές και καθηγητές συνεργάστηκαν, συζήτησαν, σχεδίασαν επόμενες δράσεις αλλά και διασκέδασαν.

Λεπτομέρειες για τη συνάντηση μπορεί να βρείτε στον eTwinning στο σύνδεσμο: