Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου στo Μπάρι της Νότιας Ιταλίας

Για έξι ημέρες, εκπαιδευτικοί και μαθητές από σχολεία της Ιταλίας, της Ισπανίας, της Αυστρίας, της Πορτογαλίας και της Ελλάδας συναντήθηκαν στο Μπάρι της Ιταλίας  και οργάνωσαν κοινές δράσεις στο πλαίσιο του προγράμματος  Erasmus+ ΚΑ2 «3h=H» (THREE TIMES HEALTH IS HAPPINESS) που φιλοξένησε το  LICEO CLASSICO "O. FLACCO".

Το Μπάρι βρέχεται από την Αδριατική και αποτελεί το δεύτερο πιο σημαντικό οικονομικό κέντρο της χώρας μετά τη Νάπολη. Είναι πρωτεύουσα της ομώνυμης επαρχίας και της περιφέρειας της Απουλίας στη νότια Ιταλία. Ως λιμάνι, γνώρισε μέρες δόξας και παρακμής στα χέρια Ελλήνων, Ρωμαίων, Βυζαντινών, Αράβων, Ενετών, Νορμανδών, Αραγόνων και Βουρβόνων.

Μαθητές  και  εκπαιδευτικοί  των  εταίρων  χωρών,  ξεναγήθηκαν  στο  "O. FLACCO"  με  το  οποίο  συνεργάζονται.  Εντόπισαν  ομοιότητες  και  διαφορές   με  το  δικό  τους  σχολείο  και  το  δικό  τους  εκπαιδευτικό  σύστημα  και  πραγματοποίησαν  κοινές  δράσεις.

Το θέμα αυτής της συνάντησης ήταν η ισορροπημένη διατροφή. Έτσι οι μαθητές αφού εργάστηκαν συνεργατικά και μελέτησαν τις διατροφικές συνήθειες των παιδιών των χωρών τους, δημιούργησαν την «Ευρωπαϊκή πυραμίδα διατροφής».

Επίσης οι μαθητές έκαναν αθλοπαιδιές και συμμετείχαν σε παιχνίδια  που προάγουν τη σωματική άσκηση και την ευεξία.

Οι μαθητές μας επισκέφθηκαν το Αλμπερομπέλο (Alberobello) μια  μικρή ιταλική πόλη στην επαρχία του Μπάρι, στην Απουλία, στη νοτιοανατολική Ιταλία. Το Αλμπερομπέλο είναι γνωστό ως χωρίο των χόμπιτ, είναι διάσημο για τις μοναδικές κατοικίες του με τις κωνικές στέγες, οι οποίες είναι γνωστές ως "Τρούλοι". Το 1996 η UNESCO ανακήρυξε το Αλμπερομπέλο ως Μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς.

Στη συνάντηση αυτή συμμετείχαν 5 μαθητές της Β΄ τάξης του Γυμνασίου Πλατυκάμπου, αλλά και οι εκπαιδευτικοί Ξενοπούλου Βούλα και Οικονομάκη Ηρώ.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε στην σελίδα μας στο

Με την 1η συνάντηση μαθητών και εκπαιδευτικών στην νοτιοανατολική Ιταλία, οι επιδιωκόμενοι στόχοι που ήταν: γνωστικοί (βασικές γνώσεις σχετικά με τη διατροφή, η διατροφή των αρχαίων Ρωμαίων αλλά και θέματα σχετικά με την πλατφόρμα του E-twinning), συναισθηματικοί και ψυχοκινητικοί (προαγωγή της σωματική άσκησης, δέσιμο ομάδας, αλλαγή στάσεων και συμπεριφοράς, άρση στερεοτύπων) αλλά και η επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών, επιτεύχθηκαν πλήρως.