Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου στο Rocandelle της Ιταλίας - Πρόγραμμα Erasmus+

Για πέντε ημέρες, από τις 13 έως τις 17 Νοεμβρίου 2018, εκπαιδευτικοί και μαθητές από τα σχολεία της Ιταλίας, της Πολωνίας, της Λετονίας, της Πορτογαλίας και της Ελλάδας συναντήθηκαν στην Ιταλία και οργάνωσαν κοινές δράσεις έρευνας και ανάδειξης του φαινομένου της κλιματικής αλλαγής μέσα από το πρόγραμμα Erasmus+ ΚΑ2 «CHANCE» (School exCHANges for ClimatE changes: improving performance in maths and science, fostering responsible citizenship and environment friendly attitudes of pupils through school exchanges) που φιλοξένησε το Instituto Comprensivo Di Roncandelle στη Brescia της Ιταλίας.

Οι μαθητές σαν μικροί μετεωρολόγοι, συνέλλεξαν δεδομένα από τον μετεωρολογικό σταθμό του σχολείου, κατέγραψαν τις καιρικές συνθήκες, συνέκριναν θερμοκρασίες των χωρών τους, επεξεργάστηκαν στοιχεία και έκαναν γραφικά. Στο Torbiere del Sebino Nature Reserve, ένα λιμναίο οικοσύστημα, οι μαθητές παρατήρησαν υδρόβια πτηνά και φυτά και έμαθαν για την βιοποικιλότητα με βιωματικό τρόπο. Επισκέφθηκαν τη Βενετία, όπου ο εικαστικός καλλιτέχνης Andreco συνεργαζόμενος με τον καθηγητή Πανεπιστημίου Cà Foscari δημιούργησαν ένα Project “Climate 04 - Sea Level Rise, ένα έργο μεταξύ τέχνης και επιστήμης και εξήγησαν στις ομάδες, με μια διαφορετική ματιά τις συνέπειες των κλιματικών αλλαγών και της ανόδου της στάθμης της θάλασσας. Στο Ambiente Parco οι ομάδες ενημερώθηκαν για το οικολογικό σπίτι και μέσα από εργαστήρια και παιχνίδια έμαθαν πως με απλές κινήσεις να εξοικονομήσουμε ενέργεια. Την ομάδα μας συνάντησε ο Δήμαρχος της πόλης, και η κ. Susanna Canselli, υπεύθυνη εκπ/κών προγ/των της περιφέρειας. Είκοσι Ευρωπαίοι μαθητές με τους καθηγητές τους, στη συνάντηση αυτή εμβάθυναν τις γνώσεις τους για την κλιματική αλλαγή αλλά και ανέπτυξαν δεξιότητες επικοινωνίας και γλώσσας. Στη συνάντηση αυτή συμμετείχαν 5 μαθητές της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Πλατυκάμπου, ο Διευθυντής του σχολείου κ. Θεόδωρος Νταφούλης αλλά και οι εκπαιδευτικοί Νίκη Καμάρα και Γεωργία Νούλα.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε στην σελίδα μας στο etwinning: https://twinspace.etwinning.net/70901 ή στην ομάδα μας στο fb: Chance Erasmus+ https://www.facebook.com/groups/286432911979096/

Με την 1η συνάντηση μαθητών και εκπαιδευτικών στην Ιταλία, οι επιδιωκόμενοι στόχοι που ήταν: γνωστικοί (μάθημα Ιταλικών και δημιουργικής γραφής, Ιστορίας), συναισθηματικοί και ψυχοκινητικοί (δέσιμο ομάδας, αλλαγή στάσεων και συμπεριφοράς, άρση στερεοτύπων) αλλά και η επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών, επιτεύχθηκαν πλήρως.