«Το κλίμα αλλάζει» και «Περί ανέμων και υδάτων»

Την Πέμπτη και την Παρασκευή 6 και 7 Δεκεμβρίου 2018 η ομάδα Erasmus+ του Γυμνασίου Πλατυκάμπου επισκέφθηκε την Αθήνα. Το Γυμνάσιο υλοποιεί διετές Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS + ΚΑ2 με τίτλο «CHANCE»(School exchanges for Climate change). Στο πλαίσιο λοιπόν αυτού του προγράμματος, που έχει ως θέμα την κλιματική αλλαγή, προγραμματίσαμε μία επίσκεψη στην Αθήνα με σχετικούς προορισμούς.

Έτσι επισκεφθήκαμε το Εθνικό Αστεροσκοπείο στην Πεντέλη, όπου δύο επιστήμονες Φυσικοί – Μετεωρολόγοι για 90 λεπτά μας έκαναν μάθημα για το κλίμα και τον καιρό με τίτλο «Περί ανέμων και υδάτων». Οι μαθητές μας με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον παρακολουθούσαν το μάθημα και συμμετείχαν στα πειράματα για το σχηματισμό των νεφών, της καταιγίδας αλλά και των κεραυνών.

Την επόμενη μέρα, στο Ίδρυμα «Σταύρος Νιάρχος» το μάθημα συνεχίστηκε. Στην ομάδα των επιστημόνων προστέθηκε άλλος ένας φυσικός και το πρόγραμμα είχε τίτλο «Το κλίμα Αλλάζει». Έτσι οι μαθητές μας συμμετείχαν σε δραστηριότητες μέσα στο κτίριο, σχετικές με το φαινόμενο του θερμοκηπίου, την παραγωγή διοξειδίου του άνθρακα, την άνοδο της στάθμης της θάλασσας λόγω της υπερθέρμανσης του πλανήτη, αλλά και την κατασκευή ηλιακού αυτοκινήτου για την ευαισθητοποίηση σχετικά με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Το μάθημα συνεχίστηκε και στον υπέροχο κήπο το Ιδρύματος, με μεσογειακά φυτά, όπου οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον βιοκλιματικό τρόπο κατασκευής και λειτουργίας του κτιρίου του ιδρύματος.

Μια άλλη ομάδα μαθητών, σαν μικροί αρχιτέκτονες συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Στο κατώφλι της αρχιτεκτονικής», και έμαθαν για τις τάσεις αρχιτεκτονικής, αλλά και κατασκεύασαν μακέτες με θέμα «το πέρασμα του ανθρώπου από τη φύση στα κτίρια»

Το bonus της εκδρομής ήταν η παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Χτυποκάρδια στα θρανία» του Αλέκου Σακελλάριου και μία βόλτα στην Πλάκα.

Στην εκδρομή συμμετείχαν 39 μαθητές και 3 καθηγητές, η κ. Μαργαρίτου Υποδ/ντρια, και οι φυσικοί κ. Καμάρα και κ. Δρίβας.

Η επίσκεψη αυτή ενίσχυσε τη συμμετοχή και την παρατηρητικότητα των μαθητών, βοήθησε στην ανάπτυξη της κριτικής τους σκέψης αλλά και στην ανάπτυξη ικανοτήτων, όπως η καταγραφή πληροφοριών, η διατύπωση ερωτημάτων και η εξαγωγή συμπερασμάτων.

Τέλος από τη μεριά του τουριστικού πρακτορείου «Μπαράς» τηρήθηκαν όλα τα συμφωνηθέντα κατά τη σύναψη συμβολαίου μεταξύ του σχολείου και του πρακτορείου.