Μάθημα Τοπικής Ιστορίας - Μάρτιος 2015

Στα πλαίσια του μαθήματος της τοπικής ιστορίας, με υπεύθυνο καθηγητή το   φιλόλογο   κ. Νταφούλη Θεόδωρο, οι μαθητές της Γ’ τάξης του Γυμνασίου   Πλατυκάμπου διερευνούν τις ομαδικές εκτελέσεις Ελλήνων πολιτών από τα γερμανικά στρατεύματα   κατοχής, κατά τη διάρκεια του Β’ Παγκόσμιου πολέμου, σε περιοχές του Δήμου Κιλελέρ.

Έτσι λοιπόν είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την εκτέλεση   45   νέων ανθρώπων   του Μεγάλου Μοναστηρίου Λάρισας, στις 20-12-1943, που υπήρξε τραγικό γεγονός το οποίο, σκόρπισε θλίψη και   οδύνη σε ολόκληρη την περιοχή,   ενώ   αποτέλεσε αιτία   ολόπλευρης   καθυστέρησης στην ανάπτυξη και την πρόοδο του χωριού, αφού έχασε την περίοδο εκείνη   τη νεολαία του. Την ενημέρωση έκανε ο πρόεδρος της τοπικής κοινότητας Μεγάλου Μοναστηρίου κ. Βλαϊδης   Δήμος, προς τον οποίο το σχολείο απευθύνει τις δέουσες ευχαριστίες.

t istoria 1