Δράσεις για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2023

Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου, ως Πρεσβευτής των δράσεων για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2023, που διοργανώνεται από το κοινό δίκτυο Insafe/INHOPE των Κέντρων Ασφαλούς Διαδικτύου στην Ευρώπη, συμμετέχει όπως κάθε χρόνο με δράσεις στο εργαστήριο Πληροφορικής. Συγκεκριμένα όλη την εβδομάδα του εορτασμού, από 6 έως 10 Φεβρουαρίου 2023, στο εργαστήριο πραγματοποίήθηκαν δράσεις με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση  των μαθητών γύρω από θέματα που αφορούν την ορθή και ασφαλή χρήση του διαδικτύου. Ασχοληθήκαμε με τα προσωπικά δεδομένα, το ψηφιακό μας αποτύπωμα και τα fake news που ήταν και το κύριο θέμα του φετινού εορτασμού. Επιπλέον την Τετάρτη 8/2/2023  και ώρα 10-11.30 οι μαθητές του Α3 συμμετείχαν  στην εκδήλωση του Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου και μέσα από μια διαδραστική παρουσίση ενηημερώθηκαν  για την παραπληροφόρηση και πως μπορούμε να αναγνωρίζουμε και να προστατευόμαστε από τις ψευδείς ειδήσεις. Τέλος οι μαθητές με τη γνώση που απέκτησαν δημιουργησαν διαδραστικά παιχνίδια και κουίζ γνώσεων χρησιμοποιώντας web 2 εργαλεία.