Εκδήλωση Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων - Διαχείριση Άγχους

Στις 26 Μαΐου 2022 ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Πλατυκάμπου, σε συνεργασία με τον Διευθυντή του Σχολείου και τον Σύλλογο Διδασκόντων, διοργάνωσε εκδήλωση με θέμα «Διαχείριση άγχους». Η εκδήλωση είχε την μορφή εργαστηρίου - βιωματικής συνάντησης ανάμεσα στην εισηγήτρια του εργαστηρίου ψυχολόγο - ψυχοθεραπεύτρια - οικογενειακή σύμβουλο κα  Εύη Γουργιώτη και τους γονείς.

Στόχος της συνάντησης ήταν να γίνει συζήτηση με τους γονείς για το άγχος και τις διάφορες μορφές του, για το πως αντιμετωπίζεται αλλά και για το πως συνδέεται αυτό με τη σχολική ζωή. Επιπλέον δόθηκαν στους γονείς και ορισμένες πρακτικές οδηγίες για μια αποτελεσματική αντιμετώπιση και διαχείριση του άγχους στην περίοδο των εξετάσεων των παιδιών τους.