Συμμετοχή σε διαγωνισμό του ?European school radio?

Το διαδικτυακό ραδιόφωνο με την επωνυμία “European School Radio” είναι το πρώτο μαθητικό ραδιόφωνο που εντάσσεται σε μια ευρύτερη εκπαιδευτική φιλοσοφία η οποία θέλει το μαθητή να βλέπει το σχολείο ως χώρο δημιουργίας και έκφρασης.
Το Μαθητικό Διαδικτυακό Ραδιόφωνο έχει ως σκοπό να προβάλλει τις ιδέες, τις δημιουργίες, τις ανησυχίες της μαθητικής κοινότητας και να τις επικοινωνεί με το σήμερα, δημιουργώντας ένα δίκτυο σχολείων και μαθητών/τριων οι οποίοι θα επιτελούν την λειτουργία του διαδικτυακού μαθητικού ραδιοφώνου.
Ο “European School Radio ” είναι ανεξάρτητος, αδέσμευτος και πολυσυλλεκτικός ραδιοσταθμός, έξω από φυλετικούς, θρησκευτικούς, κομματικούς και παραταξιακούς προσδιορισμούς.
Ο ραδιοφωνικός σταθμός έχει ψυχαγωγικό και επιμορφωτικό χαρακτήρα και ως σχολική δράση, έχει μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα.
Η συμμετοχή κάθε μέλους της εκπαιδευτικής κοινότητας και ειδικά των μαθητών είναι ανοιχτή και αφορά τόσο σε δημόσια όσο και ιδιωτικά ιδρύματα/σχολεία, ελληνικά, ελληνόγλωσσα αλλά και ευρωπαϊκά.
Φέτος στο Μαθητικό Διαγωνισμό: “Κάν’ το ν’ ακουστεί 2019” με θέμα “Η φωνή μας, ασπίδα στα λόγια του μίσους” δηλώθηκαν 220 συμμετοχές, περισσότερες από κάθε άλλη χρονιά!

Έχουν υποβληθεί 120 ραδιοφωνικά μηνύματα και 100 τραγούδια.
Μαθητές από κάθε γωνιά της Ελλάδας και της Κύπρου, μαθητές νηπιαγωγείων έως και μαθητές εσπερινών λυκείων, μαθητές ειδικών σχολείων δημιούργησαν με μεράκι μηνύματα και τραγούδια.
Ηχογραφήσεις που έγιναν από 2-3 μαθητές ανά ομάδα ή από ολόκληρη τάξη κάθε φορά, ηχογραφήσεις σε σχολικές τάξεις χωρίς τα απαραίτητα μέσα ή σε επαγγελματικά στούντιο.
Όλες εκφράζουν τα συναισθήματα και τις σκέψεις των παιδιών μας για τον επιθετικό λόγο και το μίσος που βλέπουν γύρω τους.
Το θέμα άγγιξε τις καρδιές τους και τα έργα τους σίγουρα θα συγκινήσουν τους Κριτές!
Η διαδικασία αξιολόγησης ξεκίνησε και όταν αυτή ολοκληρωθεί, σε δύο περίπου βδομάδες, θα δημοσιοποιηθούν οι συμμετοχές, ώστε να αρχίσει η ψηφοφορία για το βραβείο του κοινού. (από τη σελίδα του ραδιοφώνου)

Το Γυμνάσιο και το Λύκειο Πλατυκάμπου συμμετέχουν σ΄αυτό το διαγωνισμό μ΄ένα τραγούδι!
Τους στίχους του τραγουδιού έγραψε η Παρασκευά Κατερίνα (μαθήτρια Λυκείου), την σύνθεση έκανε στο πιάνο η Γκασδρόγκα Αλεξάνδρα (μαθήτρια Λυκείου), ο Μπαλαμπάνος Θανάσης (μαθητής Γυμνασίου) παίζει βιολί, και τραγουδούν:
Παναγιώτου Δανάη(μαθήτρια Λυκείου), Πιτσιάβα Μαρία(μαθήτρια Γυμνασίου), Μπουγανοσοπούλου Ζωή (μαθήτρια γυμνασίου) και Λάμαρη Γεωργία (μαθήτρια Γυμνασίου).
Ο ρόλος της καθηγήτριας μουσικής Έλσας Παρασίδου,σ΄αυτή την προσπάθεια των μαθητών να εκφραστούν μουσικά, είναι συντονιστικός και καθοδηγητικός!
Σύντομα θα αναρτήσουμε και το τραγούδι ...

Καλή επιτυχία παιδιά!

Ευχαριστούμε θερμά το ΙΙΕΚ ΑΚΜΗ και τον καθηγητή Παλιοτζήκα Κωνσταντίνο για την πολύτιμη βοήθειά τους στην ηχογράφηση του κομματιού του σχολείου μας για τον πανελλήνιο διαγωνισμό ραδιοφωνικού τραγουδιού "καν΄ το νάκουστει".