Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου φιλοξένησε Ιταλικό Σχολείο σε πρόγραμμα eTwinning

Στο  σχολείο  μας  είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε 2 εκπαιδευτικούς και 7 μαθήτριες από την Ιταλία και συγκεκριμένα από ένα σχολείο επαγγελματικής  εκπαίδευσης του Σορρέντο, στο πλαίσιο συνεργασίας που έχουμε, μέσω ενός προγράμματος e-twinning με τίτλο  «Green skills 4 sustainability and innovation  (Δεξιότητες  για  τη  βιωσιμότητα  και  την  καινοτομία)» .  Στόχοι αυτής της συνεργασίας  είναι  οι  μαθητές,-τριες :

α) να γνωρίσουν  το  φυσικό  περιβάλλον, τις  ιδιαιτερότητες κάθε περιοχής, τα τοπικά  προϊόντα  και  την οικονομική  τους   σημασία,

β) ν’ αποκτήσουν  γνώσεις  και  δεξιότητες για  την  προστασία του περιβάλλοντος,

γ) να βελτιώσουν τις  κοινωνικές, γλωσσικές  και  ψηφιακές  δεξιότητές τους.

Η συνάντηση  πραγματοποιήθηκε  από  τις  31  Μαρτίου   μέχρι  την  3η  Απριλίου  2023.

Για την υλοποίηση του προγράμματος ομάδες μαθητών/τριών από τα δύο σχολεία συμμετείχαν σε δραστηριότητες που συνδέονταν με το πρόγραμμα, τόσο μέσα στο χώρο του σχολείου, όσο και κατά τη διάρκεια των εκπαιδευτικών και διδακτικών επισκέψεων στην Λάρισα, στα Μετέωρα αλλά και σε παραγωγική μονάδα της περιοχής  μας. Η κ. Νίκη Σταυροπούλου, καθηγήτρια γαλλικών του Γυμνασίου, υλοποίησε  δραστηριότητα σχετικά με τον βιώσιμο και αειφόρο τουρισμό που προωθεί  την  κοινωνική  ανάπτυξη,  τον  οικοτουρισμό  και  τον  τοπικό πολιτισμό.

Οι  παιδαγωγικές  ομάδες  επισκέφθηκαν  τη  βιομηχανική μονάδα  “Campus” που εδρεύει στον Πλατύκαμπο  και  μεταποιεί  τοπικά  προϊόντα  όπως  το  σκόρδο,  τη ντομάτα κ.ά.  Ο  κ.  Μακατός  Β.  και  ο κ.  Ντάντης Σ.  ξενάγησαν  τους  μαθητές  στο  χώρο  και τους ενημέρωσαν για  όλα  τα στάδια  επεξεργασίας  του σκόρδου, από την στιγμή που φτάνει εκεί  από  το  χωράφι  μέχρι  τη  συσκευασία  του,  αφού  μεταποιηθεί  πρώτα  σε πολτό, σε μαύρο σκόρδο ή σε άλλες  μορφές. Οι ιδιοκτήτες της  εταιρείας  προσέφεραν  στις  ομάδες  βάζα  με  προϊόντα  τους.

Ευχαριστούμε   το  Δήμο  Κιλελέρ  για   την  υποστήριξη  του  προγράμματος,  καθώς επίσης    και  τους  γονείς  των  συμμετεχόντων  μαθητών,-τριών   και  το  Δ.Σ.  του  Συλλόγου  Γονέων  και  Κηδεμόνων   του  σχολείου  μας,  που  μεταξύ  άλλων  προετοίμασαν  γεύμα  με  παραδοσιακά  φαγητά   για  τους  μαθητές  και  τους  καθηγητές,  όπως   επίσης  και  για  την  προσφορά  δώρων  στους φιλοξενούμενους  με   προϊόντα  που  παράγονται   στην  περιοχή  μας.