Δημιουργία webquest από τους μαθητές του Γ1 (2013-14)

Οι μαθητές του Γ1, το σχ. Έτος 2013-14, στο πλαίσιο του μαθήματος Πληροφορικής,  δημιούργησαν μια ιστοεξερεύνηση με θέμα "Γίνεται φίλοι με τους Αρχαίους Θεούς!!!. Ακολουθώντας φύλλο εργασίας, χωρίστηκαν σε ομάδες και ανέλαβαν η κάθε ομάδα ένα κομμάτι της ισοεξερεύνησης.

Στη συνέχεια καλέσαμε τους μαθητές του Δημοτικού σχολείου Πλατυκάμπου για ένα μάθημα Μυθολογίας με τη βοήθεια της ιστοεξερεύνησης που δημιουργήσαμε. Τα παιδιά του Γυμνασίου βοήθησαν τα παιδιά του δημοτικού να εξερευνήσουν, να μάθουν για τους 12 θεούς του Ολύμπου, να εξοικιωθούν με τις νέες τεχνολογίες και δημιουργήσουν παρουσιάσεις σε power point. Δείτε φωτογραφίες από τις ωραίες και δημιουργικές στιγμές που περάσαμε όλοι και επισκεφτείτε και την ιστοεξερεύνηση που δημιουργήσαμε.