Ίδρυση

Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου ιδρύθηκε   με το Π. Δ. 665/ 1977, Φύλλο Εφημερίδας   της   Κυβέρνησης ( Φ.Ε.Κ. ) 222, τεύχος Α’/ 13 - 8 - 1977. Το νεοϊδρυθέν σχολείο   λειτούργησε αρχικά ως παράρτημα του 2ου Γυμνασίου Λάρισας, ενώ αργότερα λειτουργούσε αυτόνομο σε   απογευματινό ωράριο, συστεγαζόμενο με   το Δημοτικό Σχολείο   Πλατυκάμπου, αλλά και   σε διάσπαρτες «αίθουσες»   του χωριού.

Η   τοπική κοινότητα   Πλατυκάμπου με απόφαση του Κοινοτικού Συμβουλίου, το 1978 και το 1980   (με προέδρους τους Καλαθά Βάϊο και Κωσταβάρα Απόστολο αντίστοιχα), παραχώρησε   μέσα   στον οικισμό   οικόπεδο 9,5 στρεμμάτων για   ανέγερση νέου διδακτηρίου   για το Γυμνάσιο   και το Λύκειο   Πλατυκάμπου. Χτίστηκε λοιπόν   νέο διδακτήριο ολικής   επιφάνειας 2.854,5 τετραγωνικών μέτρων   με κτίσμα ισόγειο και   1ο όροφο, το   οποίο   παραδόθηκε προς χρήση   στις 25 - 9 - 1986   και από τότε το σχολείο στεγάζεται στο   κτίριο αυτό και   λειτουργεί σε πρωινό ωράριο.   Στο ισόγειο λειτουργεί το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου   σε επιφάνεια   1.673,24   τετραγωνικών μέτρων και στον 1ο όροφο   λειτουργεί   το Γενικό Λύκειο   Πλατυκάμπου στην   επιφάνεια των υπολοίπων 1181,26   τετραγωνικών μέτρων. Δηλαδή τα δύο σχολεία συστεγάζονται.

Μετά από   9 χρόνια, δηλαδή το 1995, στην   Νοτιοδυτική   άκρη του   αρχικά παραχωρηθέντος   οικοπέδου,   χτίστηκε και   κλειστό γυμναστήριο   συνολικού εμβαδού περίπου 3.300 τετραγωνικών μέτρων,   το   οποίο   είναι   προς   χρήση των   δύο σχολείων αλλά και των κατοίκων και των αθλητικών ομάδων του χωριού   Πλατύκαμπος, αλλά και   της γύρω   περιοχής. Ο χώρος της αυλής, που χρησιμοποιείται   από τους μαθητές   κατά   τη διάρκεια των διαλειμμάτων   είναι 3.815 τετραγωνικά μέτρα   και βρίσκεται ανάμεσα στο κυρίως κτίριο του σχολείου και το   κλειστό γυμναστήριο.

Στο   Γυμνάσιο Πλατυκάμπου   φοιτούν   μαθητές   που αποφοιτούν από τα δημοτικά σχολεία που λειτουργούν στα   εξής χωριά και   οικισμούς : Πλατύκαμπος, Μελισσοχώρι, Γαλήνη, Γλαύκη, Ελευθέριο, Νάματα, Χάλκη, Πρόδρομος, Μόδεστος, Αναγέννηση, Μελία. Οι μαθητές μετακινούνται από τον   τόπο   κατοικίας τους, που βρίσκεται   στα   προαναφερόμενα   χωριά,   με   ναυλωμένα λεωφορεία   που πληρώνονται με χρήματα   της τοπικής   αυτοδιοίκησης, δηλαδή του Δήμου Κιλελέρ, από κονδύλια  που χορηγούνται   σ’ αυτόν   από το κράτος. Με βάση τα   στατιστικά στοιχεία   της   τρέχουσας   δεκαετίας   οι   μαθητές που φοιτούν   στο   σχολείο αυτό είναι συνολικά,   λίγο πάνω ή λίγο κάτω από 200. Κάθε μία   από τις τρεις (3) τάξεις του, έχει τρία (3) τμήματα, οπότε όλο το σχολείο   έχει εννέα (9) τμήματα   τα οποία   κάνουν μάθημα σε   εννέα (9) αίθουσες διδασκαλίας. Διαθέτει   εργαστήριο Πληροφορικής,   εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, Βιβλιοθήκη δανειστική με περίπου 5.000 βιβλία και μία μικρή αίθουσα προβολών που χρησιμοποιείται από κοινού   με το Λύκειο Πλατυκάμπου.