Επίσκεψη του Γυμνασίου Πλατυκάμπου στην Πολωνία ? Πρόγραμμα σχολικών συμπράξεων ERASMUS + ΚΑ2

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ του σχολείου μας, από την 12η μέχρι την 18η Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε στην πόλη Κατοβίτσε της Πολωνίας η 1η Διακρατική Συνάντηση μεταξύ καθηγητών. Τρεις καθηγητές από το σχολείο μας, ο Διευθυντής κ. Θεόδωρος Νταφούλης, ο υπεύθυνος του προγράμματος κ. Σωτήρης Δρίβας και η κ. Νίκη Καμάρα, είχαν την ευκαιρία να δραστηριοποιηθούν πάνω σε ποικίλους εκπαιδευτικούς τομείς αποκομίζοντας μοναδικές εμπειρίες και πολλαπλά οφέλη. Έτσι συμμετείχαμε σε εργαστήρια με ειδικούς όπως:

α) την καθηγήτρια κ. Hallina Grzymata-Moszczynska από του Jagiellonian Πανεπιστημίου της Κρακοβίας, ειδική σε θέματα μετανάστευσης και προσφύγων,

β) καθηγητές του σχολείου, εξειδικευμένους σε νέες μεθόδους διδασκαλίας, που δίδαξαν και εφάρμοσαν την μέθοδο “Oxford Debate” και

γ) τον υπεύθυνο προγράμματος της Πολωνικής τηλεόρασης στο Κατοβίτσε ο οποίος μας δίδαξε τρόπους για τη δημιουργία ερασιτεχνικού ντοκυμαντέρ/ρεπορτάζ.

Παράλληλα επισκεφθήκαμε ένα ανθρακωρυχείο, το στρατόπεδο του Άουσβιτς, αλλά και την Κρακοβία με τα παλάτια, τις εκκλησίες, τα μέγαρα και την μοναδική αρχιτεκτονική. Η χώρα που μας φιλοξένησε φρόντισε να προετοιμάσει δραστηριότητες, με σκοπό τη διαμόρφωση κλίματος φιλίας και πολυπολιτισμικότητας με επιτυχία. Η ζεστή πολωνική υποδοχή είχε σαν αποτέλεσμα τη γόνιμη αλληλεπίδραση, αλλά και την ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ των εταίρων. Αποδεικνύεται λοιπόν ότι ο σχεδιασμός τέτοιων ευρωπαϊκών προγραμμάτων ενισχύει τη συνεργασία και βοηθάει στην άρση των στερεοτύπων μεταξύ των λαών της Ευρώπης.