Πρόγραμμα Erasmus+ στο Γυμνάσιο Πλατυκάμπου

logo official smallΤο Γυμνάσιο Πλατυκάμπου στη διάρκεια των ετών 2016 - 2018 υλοποιεί Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS+ ΚΑ219 με τίτλο:

«MIGRANT»

(Many Immigrants Go and/or Return to/from Another National Territory),

με στόχο τη συνεργασία για την καινοτομία και την ανταλλαγή καλών πρακτικών.

Το σχέδιο αυτό είναι μια εταιρική σχέση ανάμεσα σε έξι σχολικές μονάδες δευτεροβάθμιας γενικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης (από Ελλάδα, Πολωνία, Νορβηγία, Τουρκία, Ιταλία και Γαλλία).

Η αίτηση που υποβλήθηκε τον Μάρτιο του 2016 εγκρίθηκε τον Αύγουστο του 2016 και συγχρόνως με την έναρξη του Σχολικού Έτους 2016 - 2017, ξεκίνησε και η προετοιμασία για την οργάνωση και υλοποίηση του προγράμματος.

Με το πρόγραμμα αυτό επιδιώκεται από τη μια μεριά οι μαθητές να αποκτήσουν γνώσεις σχετικά με το φαινόμενο της μετανάστευσης, να κατανοήσουν τους λόγους της μετακίνησης των πληθυσμών, να ξεπεράσουν τη ξενοφοβία ενισχύοντας την ανοχή και την αποδοχή του φαινομένου. Από την άλλη μεριά ανταλλάσσονται νέες εκπαιδευτικές προσεγγίσεις, πλούσια μεθοδολογία, εργαλεία και τεχνικές μάθησης.

Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.