Ανακύκλωση στο σχολείο

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος "Green skills 4 sustainability” oι μαθητές μας αποφάσισαν να μετασχηματίσουν ένα ταπεινό, άχρωμο χαρτοκιβώτιο σε έργο τέχνης και εργαλείο μείωσης αποβλήτων. Έτσι στο μάθημα των καλλιτεχνικών, μαζί με την καθηγήτριά τους την κα Κατερίνα Σταυροθεοδώρου, άρπαξαν μολύβια, ξυλομπογιές, χρώματα νερού και πινέλα και ζωγράφισαν με φαντασία και μεράκι τα κιβώτια. Στη συνέχεια τα τοποθέτησαν στις τάξεις τους για να συλλέγουν πλαστικά μπουκάλια νερού, που δυστυχώς χρησιμοποιούν πολύ στην περιοχή του σχολείου μας, λόγω ακαταλληλότητας του πόσιμου νερού.

Επίσης η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας τοποθέτησε στους διαδρόμους του κτιρίου κάδους για ανακύκλωση χαρτιού και πλαστικού.