Διαδικτυακή Συνάντηση του Σχολείου της Πορτογαλίας για το Πρόγραμμα CHANCE

Από τις 24 - 27 Μαΐου του 2021, με έναν χρόνο καθυστέρηση λόγω πανδημίας, η τελευταία συνάντηση του προγράμματος CHANCE με διοργανώτρια χώρα την Πορτογαλία, έγινε τελικά – για μεγάλη μας λύπη που δεν ταξιδέψαμε - διαδικτυακά.

Κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας – με τις υποδείξεις της Πορτογαλικής ομάδας αλλά και τον συντονισμό της Ιταλίας – κάθε χώρα δημιούργησε κάποιο υλικό, όπως κείμενο με εντυπώσεις μαθητών από τα ταξίδια, μαρτυρίες γονέων που τα παιδιά τους συμμετείχαν στις κινητικότητες ή φιλοξένησαν μαθητές από το εξωτερικό, παρουσιάσεις όπου παρουσίασαν υλικό και αναμνήσεις από την φιλοξενία στην χώρα τους αλλά και βίντεο με πολιτιστικό περιεχόμενο.

Οι ομάδες κάθε χώρας δημιούργησαν το δικό τους κομμάτι από το τελικό προϊόν που είναι ένα βίντεο. Με την συνδρομή ενός ειδικού, οι μαθητές κάθε χώρας έγραψαν, σκηνοθέτησαν και έπαιξαν ρόλους βασισμένοι σε ένα κεντρικό σενάριο που αναφερόταν στις θεματικές του σχεδίου. Αυτές ήταν: ρύπανση του περιβάλλοντος, υπερθέρμανση του πλανήτη και κλιματική αλλαγή και ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Οι μαθητές πρότειναν τρόπους αντιμετώπισης και μείωσης του φαινομένου όπως ανακύκλωση, μείωση κατανάλωσης και επανάχρηση.

Όλα τα προϊόντα  παρουσιάστηκαν από τους μαθητές κατά την τηλεσυνάντηση. Η διοργανώτρια ομάδα ανέπτυξε καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας χρησιμοποιώντας πολλά διαφορετικά ψηφιακά εργαλεία και πλατφόρμες. Το Google Meet ήταν η κύρια πλατφόρμα για τη συνάντηση. Οι μαθητές συμμετείχαν με ενθουσιασμό σε δραστηριότητες που δημιουργήθηκαν με τα εργαλεία kahoot, learning apps αλλά και φόρμες google.

Μαθητές και καθηγητές συνεργάστηκαν, συζήτησαν, έπαιξαν αλλά αποχαιρετίστηκαν δίνοντας υποσχέσεις για την προστασία του περιβάλλοντος και για νέες συνεργασίες στο μέλλον.

Περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέρειες θα βρείτε στο έργο μας στο eTwinning

και στην ομάδα μας στο facebook