Συμμετοχή του Σχολείου μας στην παγκόσμια εκδήλωση TREEDAY

Το περιβάλλον μας είναι σημαντικό, όχι μόνον σε τοπικό αλλά και σε παγκόσμιο επίπεδο σε όλο τον κόσμο.

Η 20η Σεπτεμβρίου 2019 είναι η ημέρα για να δοθεί έμφαση στο περιβάλλον και την ειρήνη.

Κάνουμε αυτή την ειδική πράξη μαζί με χιλιάδες σχολεία, ομάδες νέων, πόλεις και οργανισμούς σε όλο τον κόσμο. Φυτεύουμε δέντρα σήμερα με τους φίλους μας στο Βορρά, Νότο, Ανατολή και Δύση. Τα πρώτα δέντρα φυτεύονται στην Ωκεανία. Στη συνέχεια, ακολουθώντας τον Ήλιο, τα δέντρα θα φυτευτούν στην Ασία, την Ευρώπη και την Αφρική. Τα τελευταία δέντρα που θα φυτευτούν στη Γη θα είναι στη Χαβάη και στις Νήσους Κουκ. Χιλιάδες σχολεία σε περισσότερες από 100 χώρες φυτεύουν δέντρα.

Το δικό μας σχολείο, το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου, συμμετέχει σε αυτή την εκδήλωση σαν μέλος της σχολικής σύμπραξης Erasmus+ KA229 με τίτλο CHANCE. Μαζί με τα άλλα σχολεία αυτού του προγράμματος φύτεψαν δέντρα στην αυλή του σχολείου τους αναδεικνύοντας έτσι τη σημασία της προστασίας του περιβάλλοντος και του Πλανήτη.