Ενημερωτική Εκδήλωση για τη λύσσα

Τη   Δευτέρα   24-3-2014 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Πλατυκάμπου ενημερωτική  εκδήλωση για τη μεταδοτική ασθένεια   της   λύσσας. Την εισήγηση έκανε ο κτηνίατρος και γονέας μαθήτριας   του σχολείου κ. Μανάφας Βασίλειος.

Ο εισηγητής   ενημέρωσε αναλυτικά τους μαθητές του σχολείου και τους γονείς τους   για   τους τρόπους με τους οποίους   μπορεί κανείς να αντιληφθεί ότι ένα ζώο μπορεί να πάσχει από την ασθένεια αυτή καθώς και για τις άμεσες ενέργειες   που πρέπει να κάνει έτσι ώστε να μην προσβληθεί ο ίδιος αλλά ούτε   να κινδυνεύσει και κάποιος άλλος. Τόνισε ότι η ασθένεια της λύσσας εμφανίστηκε πάλι στη χώρα μας μετά από πολλά χρόνια, ότι είναι επικίνδυνη η μετάδοσή της τόσο στα ζώα όσο   και στους ανθρώπους  αλλά με την ενημέρωση, τα μέτρα προφύλαξης και την προσοχή όλων, μπορεί να περιοριστούν   οι αρνητικές συνέπειές της οι οποίες   μπορεί να φθάσουν κάτω από ορισμένες συνθήκες ακόμα και στο θάνατο.

Η   ενημέρωση   ολοκληρώθηκε με την   υποβολή   ερωτήσεων   και   την προβολή   χρήσιμων διαφανειών   του   ΚΕΕΛΠΝΟ.