Ευχαριστήρια Επιστολή

ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΥ              ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Ευχαριστήρια   επιστολή             20-11-2017

Το  Γυμνάσιο  Πλατυκάμπου  είχε τη χαρά να φιλοξενήσει  10 εκπαιδευτικούς και  25 μαθητές/τριες  από  την Ιταλία, την Πολωνία, τη Γαλλία, τη Νορβηγία και την Τουρκία  στο  πλαίσιο  εκπαιδευτικού προγράμματος  Erasmus+: ¨MIGRANT”. (Many Immigrants Go and/or Return to/from Another National Territory). Ησυνάντησηπραγματοποιήθηκεστις 09 - 19 Νοεμβρίου  2017.

Για την υλοποίηση  του  προγράμματος όλες οι  ομάδες μαθητών/τριών, συμμετείχαν σε  δραστηριότητες  τόσο  στο χώρο  του σχολείου, όσο  και  σε  εκπαιδευτικές  επισκέψεις  στην  Αθήνα  (Προεδρική φρουρά,  Βουλή - συνάντηση με τον Υπουργό μεταναστευτικής Πολιτικής κ. Μουζάλα,  Action  Aid, Διεθνής Αμνηστία,  Μουσείο και  Βράχος  Ακρόπολης), στον ξενώνα ασυνόδευτων προσφυγόπουλων  στην  Μακρυνίτσα  αλλά  και  στα  Μετέωρα.

Οι  στόχοι της εκπαιδευτικής συνάντησης επιτεύχθηκαν μέσα  σε κλίμα  συνεργασίας και δημιουργικότητας από όλους τους μαθητές/τριες που πήραν μέρος, αλλά και τους εκπαιδευτικούς, γεγονός που μας δίνει την ώθηση και τη δύναμη να συνεχίσουμε με αισιοδοξία. Άλλωστε είναι γεγονός ότι η καλλιέργεια οικουμενικής συνείδησης  και  η  εμπέδωση  των  ανθρωπιστικών  αξιών  πρέπει να είναι στόχος κάθε σχολικής μονάδας και γενικότερα ενός εκπαιδευτικού συστήματος που θέλει να διαμορφώνει προσωπικότητες που μπορούν  να  ανταπεξέλθουν  στις  προκλήσεις  της  σύγχρονης  εποχής  με  κριτικό  πνεύμα  και  διάθεση  προσφοράς.

Ευχαριστούμε  θερμά τη  Δημοτική   Αρχή του  Δήμου  Κιλελέρ  για  όλη  την υποστήριξη  που  μας  παρείχε,  καθώς  και τα  μέλη  του Συλλόγου Γονέων  και  Κηδεμόνων  του σχολείου μας,  αλλά  και  προσωπικά  όλους  τους  γονείς  που  προσέφεραν  απλόχερα  μια  ζεστή  φιλοξενία  στους  επισκέπτες,  αντάξια  των Ελληνικών παραδόσεων. Ιδιαίτερα  ευχαριστούμε  την οικογένεια Μπαντακού  Α., του χώρου εστίασης  BREEZE,  την  βιομηχανία  τροφίμων  Μπρέτας  για  την  αφιλοκερδή  σημαντική  προσφορά  τους  και  τον  Μ.Ε.Σ.  Ομορφοχωρίου  καθώς  και  τον  χοροδιδάσκαλο  κ.  Παναγιώτη  Καραβιδέ για  τη  φιλική  συμμετοχή  τους  στο  πρόγραμμά  μας.

Τέτοιου είδους δραστηριότητες μόνον μέσα από συλλογική δουλεία και συνεργασία μπορούν να επιτευχθούν.

Με εκτίμηση

Ο Διευθυντής                               Οι υπεύθυνοι καθηγητές             Η  Πρόεδρος

Νταφούλης  Θεόδωρος                 Δρίβας  Σωτήριος               Μαρίνου  Ιωάννα

Καμάρα  Νίκη