2η Διακρατική Συνάντηση Προγράμματος Erasmus+ στην Τουρκία

Με την έναρξη της δεύτερης χρονιάς υλοποίησης του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο «MIGRANT» του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε η 2η Διακρατική συνάντηση καθηγητών στο Ναζιλί της Τουρκίας από τις 19-25 Σεπτεμβρίου 2017. Στην συνάντηση συμμετείχαν ο υπεύθυνος του προγράμματος κος Σωτήρης Δρίβας και η φιλόλογος κα Γεωργία Νούλα.

Κατά την συνάντηση αυτή:

• Έγινε αποτίμηση και αξιολόγηση του 1ου έτους του προγράμματος.
  • Ορίστηκε το χρονοδιάγραμμα υλοποίησης των δράσεων του 2ου έτους του προγράμματος.
  • Έγινε ενημέρωση για το πρόγραμμα και τις δράσεις στην 2η συνάντηση Δραστηριοτήτων Μάθησης/Διδασκαλίας/Εκπαίδευσης, η οποία θα πραγματοποιηθεί από τις 09-19 Νοεμβρίου στην Ελλάδα.

Κατά την παραμονή των αποστολών στο Ναζιλί είχαμε συνάντηση και με τον Κυβερνήτη της πόλης με τον οποίο συζητήσαμε για το μεταναστευτικό πρόβλημα της Τουρκίας και για τις μεγάλες δυνατότητες που δίνουν τα προγράμματα Erasmus+ στην ανάδειξη και κατανόηση τέτοιων μεγάλων προβλημάτων.

Οι αποστολές επισκέφτηκαν επίσης το Παμούκαλε και την Έφεσο, μεγάλα μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς, καθώς και τις τουριστικές περιοχές Κουσάντασι, Σμύρνη και Ακυάκα.

Μετά την φιλόξενη υποδοχή του Τουρκικού σχολείου το ραντεβού δόθηκε στην Ελλάδα σε ένα μήνα.