Τοπική Ιστορία - Κονάκια

Στα πλαίσια του μαθήματος της Τοπικής Ιστορίας, με υπεύθυνη καθηγήτρια τη φιλόλογο κ. Καραδούκα Φωτεινή, οι μαθητές του Γ3 τμήματος του Γυμνασίου Πλατυκάμπου ασχολούνται με το θέμα: «Αρχιτεκτονική των οικημάτων και τρόπος ζωής των ανθρώπων που ζούσαν κατά την περίοδο της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας στη Θεσσαλία και μετά την απελευθέρωσή της από τους Τούρκους - Κονάκια».Οι μαθητές εστίασαν στα Αφιερωτήρια των Οθωμανών μπέηδων, στα βακούφια και στις κατοικίες των Τούρκων αφεντάδων και των κολίγων του θεσσαλικού κάμπου στην περιοχή του δήμου Κιλελέρ.

Για το παραπάνω θέμα προσκλήθηκε και ήρθε στο σχολείο ο κ. Βασίλης Παπαδημητρίου, συνταξιούχος δάσκαλος, με καταγωγή από τον Πλατύκαμπο, προκειμένου να καταθέσει τη δική του άποψη σχετικά με τον τρόπο διαβίωσης των ανθρώπων του μόχθου του θεσσαλικού κάμπου καθώς και για το ρόλο των τσιφλικάδων. Αναφέρθηκε επίσης στα στάδια συγγραφής του βιβλίου του με τίτλο: «Πλατύκαμπος Αναφορές στο παρελθόν του». Προς τον ομιλητή απευθύνουμε τις θερμές μας ευχαριστίες.

tistoria G3 2015 1