ΜΑΘΗΜΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ

Στα  πλαίσια  εκπαιδευτικού  προγράμματος  Τοπικής  Ιστορίας  και  ανάδειξης    τοπικών  μνημείων   που  υλοποιείται  στο  Γυμνάσιο  Πλατυκάμπου για το σχολικό έτος 2016 - 2017,   επιζώντες  (ευτυχώς)  πρωταγωνιστές  της  Εθνικής  Αντίστασης  (1941 – 1944)  προσκλήθηκαν  στο  σχολείο  και  διηγήθηκαν  στους  μαθητές  τις  εμπειρίες,  τα  βιώματα   και  τις  γνώσεις  τους  από  την   επώδυνη  αλλά  και   ηρωική  εκείνη  περίοδο  για  τους   Έλληνες  οι  οποίοι   υπέστησαν  τα  πάνδεινα  (πείνα,  διώξεις,  φυλακίσεις,  βασανισμούς,  εκτελέσεις)   από  τις  θηριωδίες  των  ναζιστικών  γερμανικών και  ιταλικών  στρατευμάτων.  Εισήγηση  πραγματοποίησε  ο  κ.  Παπαθανασίου  Νικόλαος,  πρόεδρος  της  Π.Ο.Α.Ε.Α.  ν.  Λάρισας  για  την  εκτέλεση  40  Ελλήνων  πατριωτών,  από  Γερμανούς  στρατιώτες,  στην  περιοχή    «Αντιαεροπορικό»,  ανάμεσα  στο  χωριό  Μελισσοχώρι   και  το  αεροδρόμιο  της  Λάρισας   στις  08 - 03 - 1944,   ως   αντίποινα  για  την  ανατίναξη  και  καταστροφή    γερμανικής  αμαξοστοιχίας  από  τον  καπετάν- Βρατσάνο  (Αγγελούλη)  στα  Τέμπη.   Άλλη   εισήγηση  πραγματοποίησε  ο  κ.  Χονδρονάσιος   Ιωάννης,   πρόεδρος   της  Π.Ο.Α.Ε.Α.   Νίκαιας   για   την   εκτέλεση  16  Ελλήνων  πατριωτών  έξω  από  το  χωριό  Νίκαια,  από  Ιταλούς  στρατιώτες,    τον  Μάρτιο  του  1943,   πάλι  ως  αντίποινα   για  άλλες  αντιστασιακές  πράξεις. Οι  μαθητές,   για  τρίτη  χρονιά,  εκπονούν  εργασία  με  θέμα  τους  χώρους  ομαδικών  εκτελέσεων  κατά  την  περίοδο  της  γερμανικής  κατοχής  σε   χωριά  του   Δήμου   Κιλελέρ,   ενώ    συντονιστής    του   προγράμματος  είναι  ο   φιλόλογος   καθηγητής   Νταφούλης  Θεόδωρος.

tistoria2017 1

tistoria2017 2