Αναζήτηση εκπαιδευτικής πληροφορίας Σ.Ε.Π.

Αναζήτηση  εκπαιδευτικής   πληροφορίας   Σ.Ε.Π.

Βιωματικό  εργαστήριο  με  θέμα  την  αναζήτηση  εκπαιδευτικής  πληροφορίας  σε  θέματα  επαγγελματικού  προσανατολισμού,   πραγματοποίησε  στους  μαθητές  της  Γ’  τάξης  του  Γυμνασίου  Πλατυκάμπου,   η    ειδικευμένη   σύμβουλος  επαγγελματικού  προσανατολισμού  του  ΚΕΣΥΠ  Λάρισας  κ.  Βλαχοδήμου  Ευπραξία.

Η  εισηγήτρια   έμαθε  με  απλό  τρόπο  στους  μαθητές  πως  να  μαθαίνουν  και  κυρίως   σε  ποιες  έγκριτες  ιστοσελίδες  μπορούν  να  αναζητήσουν  πληροφορίες,  τόσο  οι  ίδιοι  όσο  και  οι  γονείς  τους,    όταν    θελήσουν  να  πληροφορηθούν  σχετικά  με  τις  επιλογές   που  έχει   ένας  μαθητής  μετά  το  γυμνάσιο,   σχετικά  με  τις  κατευθύνσεις  των  Λυκείων  και  τα  μαθήματά  τους,   τις   σχολές  ΑΕΙ  και  ΤΕΙ,  τις  βάσεις  εισαγωγής  των  υποψήφιων  φοιτητών,  τα  επαγγέλματα,  τα  επαγγελματικά   προσόντα   και  γενικά   πως  θα  λύσουν  οποιαδήποτε   απορία  σε  θέματα  επαγγελματικού  προσανατολισμού.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτοντται τις παρακάτω έγκυρες ιστοσελίδες για άντληση πληροφορίας:

ΚΕΣΥΠ Φλώρινας:

Επαγγελματικός προσανατολισμός

Εθνικός Οργανισμός Πιστοποίησης Προσόντων κι Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Επαγγέλματα

Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων

ΣΕΠ-Πύλη Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Εκτός  από  την  παραπάνω  δράση, το  σχολείο  προγραμμάτισε,  η   κ.  Βλαχοδήμου   να   πραγματοποιήσει   εισήγηση  και  προς  τους  γονείς  των  μαθητών  με  θέμα  «Δρόμοι  μετά  το  Γυμνάσιο»,   την   Τρίτη   28  Απριλίου  2015   στις  18.30.