Τοπική Ιστορία - Μάρτιος 2015 - Μέρος 2

Στα πλαίσια του μαθήματος της Τοπικής Ιστορίας, με υπεύθυνη καθηγήτρια την Καραδούκα Φωτεινή, οι μαθητές του Γ2 τμήματος του Γυμνασίου Πλατυκάμπου ασχολούνται με το θέμα: «Εθνική Αντίσταση ανθρώπων του δήμου Κιλελέρ κατά την περίοδο του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου». Οι μαθητές εστίασαν σε περιπτώσεις και συμβάντα στα οποία κάτοικοι των χωριών του Δήμου Κιλελέρ όρθωσαν το ανάστημά τους στο Γερμανό κατακτητή και συνέβαλαν έτσι στην εδραίωση και εξάπλωση της Αντίστασης στις κατακτημένες περιοχές τόσο της Θεσσαλίας όσο και της Ελλάδας γενικότερα.

Για το παραπάνω θέμα προσκλήθηκε στο σχολείο ο κ. Βασίλης Παπαδημητρίου, συνταξιούχος δάσκαλος, με καταγωγή από τον Πλατύκαμπο, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά, προκειμένου να καταθέσει τη δική του άποψη σχετικά με μαρτυρίες και συμβάντα της εποχής, της παραμονής Ιταλών κατακτητών και της έλευσης και κατοχής των εδαφών του χωριού από τους Γερμανούς. Αναφέρθηκε επίσης στα στάδια συγγραφής του βιβλίου με τίτλο: «Πλατύκαμπος Αναφορές στο παρελθόν του».

tistoria 2015 1