Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Μνημείο Πεσόντων στους Αγ. Αναργύρους

Την Τετάρτη 19 Νοεμβρίου 2014 το τμήμα Γ1 του σχολείου μας επισκέφθηκε το μνημείο πεσόντων που βρίσκεται στην περιοχή του χωριού Άγιοι Ανάργυροι του Δήμου Κιλελέρ. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του μαθήματος της Τοπικής Ιστορίας και οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για το αποτρόπαιο   γεγονός   που συνέβη στην συγκεκριμένη τοποθεσία  κατά   την περίοδο της Κατοχής 1940 - 1944. Στο σημείο αυτό 65 πατριώτες από την περιοχή μας και τον ευρύτερο Θεσσαλικό χώρο εκτελέστηκαν από τα Γερμανικά - Ναζιστικά   στρατεύματα κατοχής   στις 2/4/1944.

Την ενημέρωση έκανε ο Αντιδήμαρχος Κιλελέρ   κ. Καλέτσιος Σπύρος, τον οποίο και ευχαριστούμε.   Οι μαθητές   είχαν την ευκαιρία να   καταγράψουν   τα ονόματα των εκτελεσθέντων, να συζητήσουν για τα γεγονότα της   εποχής   και την τακτική που ακολουθούσαν οι   κατακτητές και   να   προβληματιστούν   για τις συνθήκες και τις καταστάσεις   που δημιουργούνται   κατά την περίοδο ενός πολέμου.

Τους μαθητές συνόδευαν ο διδάσκων καθηγητής φιλόλογος κ. Νταφούλης Θεόδωρος και η   καθηγήτρια γαλλικών κ. Μπαλοδήμου Θεανώ, ενώ το λεωφορείο για τη μετακίνηση διέθεσε ο Δήμος Κιλελέρ.