Εκδρομή της Β' Γυμνασίου στο πλαίσιο του Αναλυτικού Προγράμματος

Η εκπαιδευτική επίσκεψη της Β’ Γυμνασίου θα πραγματοποιηθεί στην Β. Ελλάδα και συγκεκριμένα στο Σπήλαιο της Αλιστράτης. Οι μαθητές, στο πλαίσιο των μαθημάτων Χημείας, Φυσικής και Βιολογίας, κατά την επίσκεψή τους θα εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους για τις χημικές αντιδράσεις, τη δημιουργία σταλακτιτών και σταλαγμιτών με τη διαδικασία της εναπόθεσης ανθρακικού ασβεστίου, αλλά και θα κατανοήσουν τη λειτουργία ενός οικοσυστήματος με το δικό του μικροκλίμα και θα εκτιμήσουν τη σημασία της προστασίας αυτού του μνημείου της φύσης.

Στη συνέχεια θα επισκεφθούν ένα υπαίθριο Εργαστήριο Φυσικής και Πάρκο Ηλιακών Ρολογιών του Γυμνασίου – Λ.Τ. Νικηφόρου. Εκεί οι μαθητές θα ξεναγηθούν σε πλήθος εκθεμάτων που αναφέρονται σε διάφορες ενότητες της Φυσικής (μηχανική, ρεύματα, πιέσεις, οπτική, διάδοση του Ήχου κ.α.), κατασκευές αφιερωμένες στην τεχνολογία που ανέπτυξαν οι αρχαίοι Έλληνες καθώς και το μοναδικό στην Ελλάδα σπίτι των ψευδαισθήσεων.

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας και των Θρησκευτικών, οι μαθητές θα επισκεφθούν και θα ξεναγηθούν στον υπαίθριο αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων, όπου ο Απόστολος Παύλος επισκέφθηκε και ίδρυσε στην περιοχή την πρώτη χριστιανική Εκκλησία της Ευρώπης, αλλά και στο Αρχαιολογικό Μουσείο των Φιλίππων όπου εκτίθενται τα ευρήματα των ανασκαφών.

Πέμπτη 26 Απριλίου

8.00 Αναχώρηση από τον Πλατύκαμπο

11.30-13.00 Άφιξη στην Αλιστράτη και ξενάγηση στο Σπήλαιο

13.30-14.30 Άφιξη και Ξενάγηση στο Γυμνάσιο-Λ.Τ. Νικηφόρου Δράμας