Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου στην Κιβωτό του Κόσμου

Στα πλαίσια του Πολιτιστικού Προγράμματος, «Η Κιβωτός του Νώε και η σύγχρονη ‘Κιβωτός’ της κοινωνικής αλληλεγγύης και συμπαράστασης» με διδακτικούς στόχους την καλλιέργεια του πνεύματος του εθελοντισμού και   της προσφοράς στον συνάνθρωπο, οι μαθητές της Β’ Τάξης του Γυμνασίου Πλατυκάμπου με υπεύθυνες καθηγήτριες την θεολόγο   Παπαδήμου Δήμητρα και τις φιλολόγους Νούλα Γεωργία και Καραδούκα Φωτεινή και με την υποστήριξη του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του σχολείου, διακόσμησαν αντικείμενα από γυαλί και πηλό και έφτιαξαν πασχαλινές λαμπάδες.

Στη συνέχεια διοργάνωσαν έκθεση μέσω της οποίας διέθεσαν τα δημιουργήματά τους στους γονείς, εκπαιδευτικούς και μαθητές του σχολείου, με σκοπό τη συγκέντρωση χρηματικού ποσού και την προσφορά του στην «Κιβωτό του Κόσμου» που δημιουργήθηκε από τον πατέρα Αντώνιο Παπανικολάου. Αυτή η δομή είναι ένας Μη Κερδοσκοπικός Οργανισμός Ειδικής Μέριμνας και Προστασίας Μητέρας και Παιδιού, που φιλοξενεί παιδιά 18 μηνών έως και 18 ετών που παραπέμπονται εκεί κατόπιν εισαγγελικής εντολής. Βρίσκεται   στην Πωγωνιανή Ιωαννίνων και παραρτήματά του λειτουργούν στην Αθήνα, στον Πειραιά και στην Χίο.

Για το σκοπό αυτό στις 07-04-2016 διοργάνωσαν και πραγματοποίησαν διήμερη διδακτική επίσκεψη στον χώρο φιλοξενίας των παιδιών στην Πωγωνιανή, όπου και παρέδωσαν το χρηματικό ποσό που συγκεντρώθηκε. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους του Οργανισμού, να ενημερωθούν για τον τρόπο λειτουργίας του και να κάνουν δράσεις  με  παιδιά της ηλικίας τους.