Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου για το «Χαμόγελο του παιδιού»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Πλατυκάμπου έδειξαν την έμπρακτη αλληλεγγύη τους, με τρόπο συγκινητικό, συγκεντρώνοντας έτσι σχολικά είδη για το «Χαμόγελο του παιδιού» .

Τα είδη που συγκεντρώθηκαν: τετράδια, μολύβια, στυλό, μαρκαδόροι, τσάντες, κασετίνες κ.λ.π. παραδόθηκαν χθες στα γραφεία του «Χαμόγελου», στην πόλη της Λάρισας, για να διατεθούν σε μαθητές που τα έχουν ανάγκη.

Το σχολείο μας, έχοντας ως στόχο τη διαμόρφωση ενεργών πολιτών με συμμετοχή στα κοινά, συνεργάζεται με κοινωνικούς φορείς και Μ.Κ.Ο., ώστε να αναπτύξει το αίσθημα της αλληλεγγύης και της προσφοράς των μαθητών μας. Η καλλιέργεια αυτών των ανθρωπιστικών αξιών, σήμερα που βιώνουμε περίοδο κρίσης, φαίνεται να είναι επιτακτική εκπαιδευτική προτεραιότητα.

xam paid2015 1